| cezar003 a întrebat:

din anumite surse am inteles ca stanca Giraltar nu este retezata de natura in forma sa dreapta ci britanicii ar fi taiat-o, nu am inteles insa in ce scop ar fi facut asta si nici nu stiu daca este adevar sau mit.Este printre noi cineva documentat in acest subiect?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Stanca aia se numeste Gibraltar.
Stanca a fost formată în perioada Jurasicului, cu aproximativ 200 de milioane de ani în urmă, în rezultatul coliziunii plăcilor tectonice africane şi eurasiatice. Marea Mediterană a fost un lac, care de-a lungul timpului practic s-a uscat (criza Messinia). Apele Oceanului Atlantic au rupt Strâmtoarea Gibraltar și au inundat Marea Mediterană. Stânca Gibraltar este o parte a lanţului de munţi Cordillera, situat în sud-estul peninsulei Iberice.

| cezar003 explică (pentru darrio2007):

Da intr adevar ma refeream la Gibraltar, tastatura mi-a papat un"b" si nu am unde sa depun plangere pentru ca a iesit din garantie de peste 10 ani, In serialul Toate panzele sus, protagonistul Ion Besoiu (mentorul si ghidul calatoriei) spunea la un moment dat "tota lumea crede ca este facuta de mama natura dar in realitate englezii au taiat-o cu sclavii din Africa"

| Raven a răspuns:

Ai văzut poze cu stânca? Nu arată în niciun caz ca și când ar fi fost tăiată de mâini omenești. În plus, există pe net imagini (gravuri, picturi) ale stâncii, mai vechi de anul în care a devenit posesiune britanică și arată la fel, mai puțin erodată dar la fel.
De exemplu aici https://www.alamy.com/gibraltar-around-1700-image60900053.html

Răspuns utilizator avertizat