| Johnny_6115 a întrebat:

Din ce se da bacu la liceu cu profil uman si servici si ce facultati poti urma dupa terminarea liceelor. Dau fundita bineinteles!

2 răspunsuri:
| VivianneMnt a răspuns:

Daca esti intr-o clasa de uman, Bac-ul de da la romana, istorie si o materie la alegere (logica, sociologie, psihologie, filozofie, geografie, economie).
Ca facultati poti sa te duci la oricare. avand in vedere ca acum se da examen la majoritatea. De ex poti sa dai si la medicina daca faci pregatire pentru asta.
Dupa profil uman poti sa dai la limbi straine, la litere, la drept, academia de politie, teatru, etc

| soricik14 a răspuns:

La profilul uman bacul se da astfel: competente: romana,engleza si T.I.C(INFO) si scris: romana obligatoriu,istorie obligatoriu si geografie la alegere dintre altele: logica,psihologie etc. Dupa terminarea liceului poti opta pentru ce facultate vrei chiar daca are legatura cu profilul uman ( psihologie, drept, litere, stiite politice, istorie) sau nu (eu fac medicina veterinara chiar daca am terminat umanul). Sper ca ti-am fost de folos happy