| Daniel2006000 a întrebat:

BUNĂ TPU.
Doresc să vă întreb ceva.
Există o lege prin care îți poți cere transferul din clasa a-9 a între semestre? In luna Iulie am fost chemat de catre fostul dirigine din clasa a -8a care m-a pus să copiez coduri de pe o brosură din anul 2020, coduri care nu se mai potriveau cu brosura din anul 2021.
Eu am fost repartizat la un liceu la 60 de km de casa, cu un pret al abonamentului de aproximativ 650 de lei lunar, un preț foarte mare și un stres extrem de mare. Am facut o solicitare la Inspectoratul scolar judetean Arges solicitare care a fost si respinsa iar scola nu doreste decontarea abonamentului. Si doresc sa ma transfer la un liceu din orasul meu. Credeți că dacă fac solicitare la Minister se va rezolva?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie sa faci solicitare la minister.
Apropierea de casa este un motiv intemeiat pentru transfer, cu conditia sa fi avut media de admitere in liceul de la domiciliul tau.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Exceptia de la lit. f) este similara cu cea de la lit. a).