| BeatriceMaria98 a întrebat:

dupa incidentul de la metrou zilele trecute mi-e cam frica sa trec pr acolo, tot am impresia ca o sa fie un loc blestemat. Ma ajutati sa trec peste frica asta cu sfaturi?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Pe marginea peronului este periculos sa stai, trebuie respectata distanta minima de 1m.
Nu se foloseste telefonul, nu se citeste sau alte activitati care iti pot distrage atentia!

Cele de mai sus sunt valabile atat la peronul metroului, cat si la peronul garii.
Explicatia este simpla: esti expus la multe forte posibile care te pot impinge in fata trenului:
- vartejul de aer cauzat de garnitura de tren
- un pas gresit si ai calcat in fata trenului
- cineva iti "da cu cotul" cand fuge langa tren si te dezechilibrezi, ajungand in fata trenului
Trenul si metroul sta suficient timp pentru a te putea urca si cobori, chiar daca faci pasi mici si inceti. Nu merita sa risti, fiindca prostia este prima cauza ale accidentelor din lume!

1 răspuns:
| denisTiky a răspuns:

Nu, nu e blestemat nimic, eu nici macar nu cred in blesteme/farmece/etc (dar fiecare cu punctul lui de vedere), dupa cum zicea si Bula ar trebui sa stai cam la 1 metru MINIM de marginea peronului, sa fi atent la tot ce se intampla in jur, la persoane suspecte, sa stai departe de ele. Nu am fost nici odata la acea statie de metrou deoarece nu stau in Bucuresti si nu stiu daca sunt sau nu locuri unde sa stai jos, daca sunt, cel mai recomandat (dupa parerea mea) ar trebui sa stai pe scaun, de pe scaun nu are ce sa iti faca mai ales ca vezi in jur, in fata, in stanga, in dreapta daca cineva se apropie sa te impinga sau sa iti faca ceva, NU sta pe telefon sau alte activitati care sa te distraga. Succes