| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, este adevărat că NU pot să fiu sancționat la școală pentru ceva ce am făcut în afara școlii? NU mă refer la infracțiuni gen omor sau alte de ăstea, mă refer că i-aș zice la un prof. pe stradă: "Du-te na**i" pentru că NU m-ar lăsa în pace. NU am de gând să fac așa ceva, dar vreau să-mi cunosc drepturile. Acest gând mi-a venit în cap după ce un prieten de al meu a fost jignit tare de către un profesor de al lui deoarece NU putea să facă în fiecare zi câte un subiect de olimpiadă (era la olimpiada profului acela, dar voia să își mențina celelalte medii peste 9, de aceea NU a putut face în fiecare zi). Eu i-am zis să NU mai meargă și când l-ar fi sunat profesorul să-i zică: "Țeapă" (părinții lui NU erau de acord cu comportamentul profesorului deci NU l-ar fi pedepsit, în plus și ei i-au spus să NU se mai ducă). Dar el zicea că o să-l exmatriculeze de la școală dacă face așa ceva (deși ar fi făcut acest lucru în afara școlii).
NU vreau răspunsuri de tipul că sunt un nesimțit și jumătate sau de genul acesta, repet încă odată: NU am de gând să fac asta dar ce a făcut acel profesor prietenului meu, merita sancționat cu măcar o replică de aceea. De asemenea dați-mi și articolul de lege în care scrie legea respectivă dacă este.
PS: Scuzați eventualele greșeli gramaticale, NU scriu la fel de bine pe calculator ca pe foaie

15 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Un copil cu o situatie foarte bună la invățătură, in general e un elev politicos, nu recurge la injurii si cuvinte triviale la adresa unui cadru didactic, decât un elev violent, cu un nivel scăzut de autocontrol și cu probleme grave de comportament, aflat in situatie de corigență. Fiindcă, unde nu-i cap, vai de picioare...
Ai omis un lucru, in primul rand, olimpiadele se sustin in ianuarie (cele pe scoala) si in februarie (cele pe județ). big grin
Dar, in curând vor avea loc examenele de corigentă, și tind să cred că al tău prieten se află in situatie de corigenta. De aceea, ai luat in calcul, răzbunarea.
Dacă il injuri in afara scolii, si e un profesor isteț, iti va face raport la politie. Să știi că politia il va crede pe profesor in defavoarea ta si amenda va fi de 500-600 de lei.

| LauDi a răspuns (pentru floresdemayo):

Doamna prietenul meu a fost al doilea pe clasă, la un liceu destul de bun. Profesorul acela NU ar fi trebuit nici măcar să se gândească să îl jignească.

| floresdemayo a răspuns (pentru LauDi):

De ce mă iei cu "doamnă"? Zi și tu "mademoiselle". laughing
Cu ce l-a jignit? Că l-a pus să învețe? Asta e datoria elevului.

| Liviu a răspuns (pentru floresdemayo):

Mda... pai elevi care invata nu injura? Cei mai dulce decat injuraturile? E bine, e ceva, cuvantu 'mama', dar imediat pe loc 2, sunt injuraturile.Si psihologi afirma faptul ca oameni care injura gestioneaza mai bine situatia si se descarca mai usor, decat cei care tin in ei ca domne...nu e frumos.In ziua de azi cu rusinea mori de foame.Sunt de acord ca nu putem sta toata ziua buna ziua cu ea in gura, ca e urat, si admit asta.Dar uneori, mama ce injuraturi mai trag la volan cand cate un descreierat, sau descreierata ma face laughing

| LauDi a răspuns (pentru floresdemayo):

A fost insultă la adresă personală. NU că l-a pus să învețe.
Gen: "Bă ești un ratat și prost" (ceva de genul ăsta).

| floresdemayo a răspuns (pentru LauDi):

Nu trebuiau luate ad litteram. Nu le-a spus cu răutate! E ca si cand cineva ti-ar spune: "Esti un fraier daca renunti!".
Asta nu inseamna ca esti fraier in general, ci fraier in momentul acela, că nu gandesti cu un pas inainte, la viitorul tau, cand se avea asteptari mari de la tine. Dacă prietenul tău ar fi fost un elev prost și un ratat, crede-mă, nu i s-ar fi propus să participe la olimpiadă. happy
Dar profesorul avea incredere in cunostintele lui, s-a bazat pe el! De aceea a insistat.
Să îți mai spun ceva. Pe fișa de înscriere la olimpiadă, numele profesorului e trecut alaturi de numele elevului și profesorul se va face de rușine in fața inspectorului de specialitate, dacă elevul obține o notă mică.

| LauDi a răspuns (pentru floresdemayo):

Doamna aveți dreptate într-un fel, dar cum eu NU am voie să îl insult pe profesorul meu nici el NU ar trebui să mă insulte pe mine. Și dacă NU vrea să riște să se facă de rușine la olimpiade NU-l obligă nimeni să pregătească copii pentru olimpiade (dacă NU știați profesorii primesc o sumă de bani dacă au elevi olimpici, și cam asta și mândria sunt singurul motiv pentru marea majoritate profesorul să-și ducă elevii la olimpiadă).
Și încă un lucru, și dacă NU erau spuse serios acele cuvinte, să știți că cuvintele pot afecta foarte tare emoțional o persoană, lăsând-o cu sechele pe viață (în cazuri mai grave). Puteți crede că exagerez, dar ăsta este adevărul. În plus acel prieten de care vorbeam eu are un complex de inferioritate deoarece colegii i-au spus că este un tocilar de fiecare dată când a luat note mai mari ca ei, și când s-a întâmplat să ia o notă mică au început să își bată joc de el. Deci gândiți-vă că acea insultă de la profesorul care îl respecta l-a afectat emoțional.

| floresdemayo a răspuns (pentru LauDi):

"dacă NU știați profesorii primesc o sumă de bani dacă au elevi olimpici"

Nu știi tu, câte știu eu!winking
Bine, domnule, haide să lămurim. Era vorba de olimpiada pe țară?
Altfel, nu se pun in discutie banii. 'Cadrele didactice care au îndrumat mai mulţi elevi premiaţi la olimpiadele NAȚIONALE şi INTERNAȚIONALE vor primi un singur premiu în bani, egal cu valoarea celui primit de către elevul care a obţinut cea mai bună performanţă.'
Si elevii olimpici, si profesorii care i-au pregatit, primesc bani, dacă elevii au obtinut premii (nu altfel!) la olimpiade nationale si internationale.
Și uite așa a reușit un prof rău să bage un elev in depresie. Colegul tău ar trebui să fie mai bărbat, să nu se comporte ca o fetiță sensibilă. Sincer, mă întreb cum se va descurca in viață, când se va lovi de adevaratele răutati ale oamenilor, de adevaratele probleme, daca niste cuvinte banale au reușit să-l afecteze atat de mult! happy

| LauDi a răspuns (pentru floresdemayo):

Era pe județ și doamna suntem în 2020 fiecare are dreptul să fie ce vrea el să fie. Dacă colegul meu e mai sensibil NU e nimic greșit cu asta. Eu merg pe principiul bărbatul și femeia sunt egali, sunt tratați la fel, fără standarde duble.
Vă las aici un Ted talk care vorbește despre cum numărul mare de sinucidere a bărbaților din Marea Britanie este cauzat din vina faptului că lumea le zice să NU fie așa sensibili, pe când fiecare om este o ființă complexă cu sentimente delicate, vă recomand să vă uitați doar dacă vreți să vă schimbați opinia, NU vreau ca să începem o discuție politică. Seară frumoasă!
https://youtu.be/Q3WDw-DBKLA

| floresdemayo a răspuns (pentru LauDi):

De ce te-ai rușinat si ți-ai sters numele din intrebarea care iti purta semnatura? happy

| anonimg a răspuns:

Fapta profesorului trebuie anuntata superiorilor lui.
Noi nu trebuie sa ne stricam caracterele, daca dorinta de razbunare ar aduce prejudiciu caracterelor noastre.

"Dar el zicea că o să-l exmatriculeze de la școală dacă face așa ceva".
Banuiesc ca existe o lege pentru elevii care se inscriu la olimpiade; deci absentarea prietenului tau va fi pedepsita daca nu exista un motiv de sanatate sau o problema de familie.
Dar daca prietenul tau anunta mai dinainte (in limita legii) dorinta lui de a nu mai participa la olimpiada, nu va pati nimic.
Prietenul tau trebuie sa anunte conducerea scolii fapta profesorului, si banuiesc ca are dreptul sa se mute la o alta scoala unde profesorul nu isi preda materia.
Recomand inregistrarea convorbirilor; este nevoie de dovezi.

| LPCTSTR a răspuns:

Poti fi.

| Ineys a răspuns:

"este adevărat că NU pot să fiu sancționat la școală pentru ceva ce am făcut în afara școlii?"

Da, e adevarat. Poti sa si bati lumea pe strada, scoala n-are ce sa-ti faca, politia se ocupa de asta.

In cel mai rau caz, un profesor ca sa te "sanctioneze" trebuie sa te asculte dintr-o lectie si are dreptul sa faca asta cu sau fara motiv.

Deci cumva, daca ai injurat pe X pe strada si profesorul vrea sa-ti dea o lectie, te asculta din tema si iti da nota, dar nu poate sa iti dea nota mica fara sa te asculte doar pentru ca ai injurat pe cineva pe strada si nici sa-ti scada media la purtare pentru ca nu ai fost in perimetrul scolii.

Ce se intampla in perimetrul scolii se poate sanctiona de catre scoala, ce se intampla in afara nu e treaba scolii.

| Werrich a răspuns:

Da, poți fi sancționat, un elev I s-au scăzut 2 puncte la purtare pentru ca a imitat-o pe o profesoara și a pus filmarea pe internet.

| Serghei1722 a răspuns:

Eu am fost sancționatsad