| Claudia45 a întrebat:

Buna TPU.
Este obligatorie pornirea camerelor la orele online?
Adică n-am o problema da o pornesc sa arat ca am scris sau ceva.
Da mi se pare o prostie sa ma filmez pe mine plus ca nu-mi merge camera pe fata
Și refuz sa cred ca este obligatoriu așa ceva și sa fiu pusă absenta doar de asta.
Când răspund când sunt întrebata și filmez caietul dacă vrea.

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Se poate freca menta si in clasa fizic la ore, e ok, iar parerea mea e ca pana nu asigură scoala laptopuri performante (ca inca exista oameni care se conecteaza pe pc-uri fara webcam) sau telefone (da, Nokia caramida mai exista si el), are dreptul sa frece fiecare ce vrea si sa se arate si revoltat oricand ca nu i se asigura dreptul la educatie. Mai zic de cei care nici conexiune la net nu au?

Si ca raspuns la intrebare: nu, nu e obligatorie pornirea camerei sau a microfonului, dar da, sunt destui profesori imbecili care nu inteleg asta si exceptand cazul in care stii perfect materia lor si nu au ce sa-ti faca, iti recomand sa le faci pe plac ca dupa iti va fi greu tie.

33 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde revolta asta impotriva camerei de filmat?
Zilnic apare cate unul revoltat ca trebuie sa fie prezent la orele online.
Cand mergeati la scoala de ce nu intrebati daca e obligatoriu sa fii in clasa?

| Claudia45 explică (pentru suntserios):

Ești paralel cu întrebarea mea

| suntserios a răspuns (pentru Claudia45):

Nu vrei sa dai video ca sa freci un pic menta. Asta e esenta tuturor intrebarilor de genul, nu am ce reciti.

@Asdfasdff001 daca aveai ceva sa imi spui nu iti dadeai ignore. Pana atunci nu mai compara facultatea cu scoala.

| suntserios a răspuns (pentru AnastasiaK):

Nu am auzit pe nimeni sa se revolte ca nu are are webcam.
I am auzit sa se revolte doar pe cei care nu vor sa porneasca webcam.

| AnastasiaK a răspuns (pentru suntserios):

Adevarul e ca intr-o societate in care copiii se admira dupa valoarea hainelor si cine are ultima generatie de telefon, o sa se si grabeasca sa spuna unul care nu are acasă laptop cu webcam sau bani sa-si repare telefonul.

Dar si daca nu vrei, nu vad o problema... până la urmă e bunul tău personal (telefonul/laptopul) si esti pe proprietatea ta privata (sau a parintilor, ma rog) asa ca de unde pana unde are un profesor dreptul sa te oblige sa pornesti camera ca asa i s-a pus lui? Sa te ROAGE sa cooperezi astfel pentru o desfasurare mai buna a orelor, poate. Dar NU sa te oblige, mai ales ca Nu vorbim de învățământ superior (acolo mai zici ca fiecare facultate isi stabileste regulile, dar fix acolo sunt profii mai ok si nu cer camera/microfon).

| suntserios a răspuns (pentru AnastasiaK):

Logica ca la faculate nu cer camera si microfon. La facultate esti pe cont propriu, inveti bine, nu inveti pici examenul si anul si aia e.

Stii ca si atunci cand mergi la scoala mergi cu ghizdanul tau, cu caietul tau cu pixul tau. Pe logica ta nu ar trebui sa iti faci temele ca mna, e caietul tau personal si are el voie sa iti spuna ce sa faci cu el. Numai scuze pentru a nu invata. Eu atat vad in drama asta cu camera

| AnastasiaK a răspuns (pentru suntserios):

Pai tocmai ca la facultate ar fi mai indreptatiti sa ceara, ca TU alegi sa mergi la facultate si iti asumi. Cum eu spre exemplu am urmat o facultate de mate-info, mi-am asumat ca o sa cam am nevoie de un laptop ca sa-mi fie ok (chit ca, ce sa vezi, acolo se ofera laptopuri celor fara posibilitati, iar pe vremuri chiar acces in laborator la nevoie). Dar tocmai la facultate, unde ar PUTEA sa ceara, nu cer. De ce? Ca acolo sunt profesori cu mai mult creier.

La scoala mergi cu ghiozdanul tau, da, dar pentru ca asa ai tu chef, ca nu te impiedica nimeni sa vii cu cele necesare intr-o punga. Asta ca sa eliminam ce era mai "costisitor". Apoi de pix, caiet nu se pune problema, sunt chestii minime care se pot asigura si dintr-o alocatie si despre care se anunta de la inceput ca vor fi necesare. Astept sa vad profesorul care are tupeul sa spuna ca pentru a beneficia de educatie TREBUIE sa investesti minim 2000 de lei (ma gandesc acum doar la un telefon...ca sa nu fac calcule la laptop + licență, eventuale reparatii, etc). Cum era cu scoala gratuita, huh?

"Numai scuze pentru a nu invata" - pai daca nu ar fi un sistem imbecil la care se mai adauga si sute de profesori de-a dreptul idioti, nu ar exista nici scuzele, dar ele exista si sunt cat se poate de acceptabile, indiferent daca sunt justificate sau doar pretexte cum zici tu.

| AnastasiaK a răspuns (pentru suntserios):

Se poate freca menta si in clasa fizic la ore, e ok, iar parerea mea e ca pana nu asigură scoala laptopuri performante (ca inca exista oameni care se conecteaza pe pc-uri fara webcam) sau telefone (da, Nokia caramida mai exista si el), are dreptul sa frece fiecare ce vrea si sa se arate si revoltat oricand ca nu i se asigura dreptul la educatie. Mai zic de cei care nici conexiune la net nu au?

Si ca raspuns la intrebare: nu, nu e obligatorie pornirea camerei sau a microfonului, dar da, sunt destui profesori imbecili care nu inteleg asta si exceptand cazul in care stii perfect materia lor si nu au ce sa-ti faca, iti recomand sa le faci pe plac ca dupa iti va fi greu tie.

| sierra1 a răspuns:

"Ești obligatorie pornirea camerelor la orele online?" - nu dar e de bun-simț să da. Excepție: când particip la ore fiind pe budă

| RKBlue a răspuns (pentru sierra1):

Si ce faci daca toate orele le petreci pe buda?
Ajungi sa ti camera mereu inchisa...

| Claudia45 explică (pentru sierra1):

Sunteți paraleli
Înțelegeți ce vreți văd

| anonim_4396 a răspuns (pentru Claudia45):

Tu le spui ca nu poti folosi camera fiindca e sparta si ei spun ca vrei sa chiulesti/freci menta... *facepalm*

| Claudia45 explică (pentru anonim_4396):

No bine e fi
Mulțumesc de răspunsuri
Nu am de gând sa le mai răspund laughing

| sierra1 a răspuns (pentru RKBlue):

"| RKBlue: Si ce faci daca toate orele le petreci pe buda?"

am zis eu că ar fi vreo problemă? sau n-ai cu cine conversa?

| sierra1 a răspuns (pentru Claudia45):

" Cameliavd explică : Sunteți paraleli"

adică de ce am fi "paraleli"? că nu-ți suflăm ție in ciorbă? la ore când ești in clasă stai cumva tupilată să nu te vadă colegii sau profu'? Deci care-i problema? Mai bine zi că n-ai CHEF de ore și asta ințelegem!

| sierra1 a răspuns:

" Asdfasdff001 a răspuns: la scoala exista camere de filmat pentru siguranta elevilor, si ca sa nu fie agresati de profesori."

e cea mai cuuuuul intervenție citită anul ăsta! Da' ce școală-i aia, de spintecători?

| sierra1 a răspuns:

" AnastasiaK : de unde pana unde are un profesor dreptul sa te oblige sa pornesti camera ca asa i s-a pus lui? "

n-am ințeles că profii ar avea DREPTUL ăsta, tu de unde ai scos-o?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai daca nu ai nicio problema... care este problema? :/

| Vântulalb a răspuns:

Da, este obligatorie. Ca si prezenta fizica atunci cand faci orele la scoala. Daca nu o deschizi, profesorii au tot dreptul sa-ti puna absente.

| Vântulalb a răspuns (pentru Vântulalb):

Apropo! La scoala toti ati vrut camere de supraveghere pentru siguranta voastra. Si acolo va filmeaza. Care este diferenta?

| goguPatent a răspuns (pentru Vântulalb):

Diferenta e ca la scoala trebuiau sa fie atenti, nici nu ii interesa ca sunt camere. Acasa inchizi camera si freci menta.

| Claudia45 explică (pentru Vântulalb):

Au tot dreptul sa-mi pun absenta la o ora la care nu ma pot arată din cauza ecranului spart? Tu chiar nu gândești iartă ma ca ți spun
Și pe lângă sa mi se spună,, repara ți telefonul ca nu costa o avere"
Pai iartă ma pe mine

| Claudia45 explică (pentru Vântulalb):

Mai citește atent ce am întrebat eu happy

| Vântulalb a răspuns (pentru Claudia45):

Hai ca te-am prins cu minciuna!
Una e ecranul spart si alte camera pe care nu vrei sa o deschizi. Dar o poti deschide cand vrei sa filmezi caietul.
Imi reprosezi ca nu am citit atent? Fii atenta cand minti, ca sa nu te contrazici. Prezenta este obligatorie atat fizic cat si online.

| Claudia45 explică (pentru Vântulalb):

Pot folosi camera din spate ai putina logica? Frate...

| Vântulalb a răspuns (pentru Claudia45):

Nu ai pomenit nimic de camera din spate. Logica mea se bazeaza pe afirmatiile tate. Care sunt din ce in ce mai contradictorii.

| Claudia45 explică (pentru Vântulalb):

Am spus,, filmez caietul dacă vrea" și,, nu mi merge camera din fata "
? Poftim?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este obligatoriu sa ai camera pornita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți discuta cu profesorii tăi și să le spui că ție ți-ar fi mai ok sa nu pornești camera.
Nu e capăt de lume dacă îți acceptă acest "hatâr", acest răsfăț dacă vrei. : )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e obligatoriu sa ai camera pornita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo, la scoala exista camere de filmat pentru siguranta elevilor, si ca sa nu fie agresati de profesori.

Acasa nu au cum sa fie agresati, ca doar nu baga profu mana prin ecran si ajunge la elevi. In conluzie, camerele de filmat sunt inutile in scoala online. Si ho, ca nu chiuleste nimeni disperatilor. De aia nu dormiti unii noaptea, ca nu pornim noi camerele. Ce griji au unii frate...

@suntserios, daca vezi asta, am ceva sa iti spun. Dupa ce a venit pandemia, am dat absolut toate examenele de la facultate FARA camera video. Na, ia si mai dormi la noapte daca poti rolling on the floor
La seminarii si cursuri nici nu se pune problema sa pornim camerele. Nimeni nu ne cere asa ceva.

| Claudia45 explică (pentru anonim_4396):

Plus ca eu am și menționat ca nu mi merge camera pe fata ca e Sparta și filmez caietul dacă tot e musai
Dar ei sunt bătuți in cap

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e obligatorie si e o prostie dar nu prea ai ce face

| Edisor27 a răspuns:

Nu exista un ordin oficial al MEC. Obligativitatea pornirii camerei la orele online depinde de regulamentul intern al scolii din care faci parte.