| Oanny a întrebat:

Eu sunt clasa a 11-a profil real.Pentru la bac la limba si literatura romana, am aceleasi opere de invatat ca cei de la uman? Ce opere am de invatat?

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Ultimele stiri arata ca Ministerul Educatiei a decis ca proba de limba si literatura romana de la bacalaureat sa fie DIFERENTIATA pentru profilele REAL si UMAN incepind din acest an chiar!
" Bacalaureatul 2013 aduce o noutate majora pentru absolventii de liceu: elevii de la profilul Real, precum si cei de la filierele Tehnologica si Vocationala vor avea de rezolvat subiecte diferite la examenul de Limba si literatura romana fata de absolventii de la profilurile Umanist si Pedagogic."
citeste aici detaliile :

http://www.hotnews.ro/......manist.htm

3 răspunsuri:
| lety93 a răspuns:

Cel putin deocamdata, examenul la limba romana este indentic pentru toate profilele. Ai de invatat http://infobacalaureat.com/opere-de-invatat-pentru-bacalaureat.html

| lety93 a răspuns (pentru lety93):

Nuvela fantastica nu se mai cere, şi nici Mara.

| andru10best a răspuns:

Eu stiu ca la limba romana este aceeasi programa la toti.