| Louisa28 a întrebat:

BUNA TPU! Eu sunt in clasa a 11 a si am inceput eseurile pentru bac. Întrebarea mea este: ar trebui sa mă pregătesc și cu:
- MALUL SIRETULUI DE VASILE ALECSANDRI (POEZIE PASOPTISTA);
-UNA DINTRE POEZIILE "MOARTEA LUI FULGER" DE GEORGE COSBUC SAU
"RUGACIUNE" SAU "DE DEMULT"(PRELUNGIRI ALE ROMANTISMULUI SI Clasicismului);
-"Ora Fântânelor" de Ion Vinea-avangardism
-"La țigănci" Mircea Eliade"?

Am auzit de la alți profesori că aceste subiecte nu au picat niciodată și că în loc să învăț aceste opere, mai bine mă axez pe autorii canonici, acest lucru l-am auzit și de la alți profesori. Voi ce părere aveți? Să îmi irosesc timpul cu ele, sau nu?

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Autori canonici sef.

| Louisa28 explică (pentru Wr3nch):

Multumesc mult! Sa stiu sa nu imi mai bat capul cu ei. Profa de la clasa mea ne obliga sa invatam eseuri pentru acesti autori, punandu-ne nota, ceea ce mi se pare o pierdere de timp, cand am putea invata alte opere importante.