| MinIulia09 a întrebat:

Îmi cer scuze pentru eventualele greseli gramaticale.
Cum este la liceu? Eu voi trece anul viitor a 8 si ma gândesc de pe acum la liceu dar...nu stiu la ce liceu să merg.Am vrut la arte,pe categoria muzică si coregrafie,dar...din câte am înteles,la muzică trebuie să stii tot ce trebuie despre ea, iar eu nu stiu nimic, cu exceptia să cânt.Este chiar asa sau nu?
Am dat înapoi de la acest liceu si acum chiar nu stiu unde m-as putea duce. Vreau un liceu unde nu se învață foarte mult limbile străine, un liceu cu română, geografie si materii din acestea.La liceul pedagogic cum e? Se fac limbi străine? Mulțumesc pentru ajutorul acordat, iar cel mai aranjat si interesant sfat primește rundă!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PainTech a răspuns:

"Cum este la liceu?"
Unele lucruri raman la fel, altele se schimba. De exemplu sunt mai multe ore, cantitatea de informatie e mult mai mare, dai 4 teze in loc de doua, etc. Uneori dai de persoane mai... dubioase si printre colegi dar si printre profesori. Totusi sunt si parti pozitive, ai oarecum un grad mai mare de libertate. E o intrebare mult prea ampla pentru un raspuns concis.

"Am vrut la arte, pe categoria muzică si coregrafie, dar...din câte am înteles, la muzică trebuie să stii tot ce trebuie despre ea, iar eu nu stiu nimic, cu exceptia să cânt.Esti chiar asa, sau nu?"
Nu am fost pe arte dar din ce am inteles teoria se reia oarecum de la 0 sau de la un nivel foarte redus, nu cred ca exista prea multe persoane care sa stie prea mult pe subiect inainte sa ajunga la liceu, mai ales unde se intra cu medii mai mici.

Tine cont ca nu conteaza doar liceul, la fel de importanta sau daca nu mai importanta e SPECIALIZAREA si PROFILUL.

La pedagogic se fac limbi straine (engleza+franceza, uneori si a treia limba), se face geografie, istorie, latina, romana si materii de real (mate, fizica, chimie, etc.) cel putin in clasa a 9 si a 10 (nu stiu daca se mai face asa ceva in a 11 si 12).

Tine cont ca ceea ce stiu de la astea doua sunt de la niste prieteni, nu bag mana in foc, sper ca mai mult te-am ajutat decat sa te incurc.

| MinIulia09 explică (pentru PainTech):

Multumesc pentru răspuns! Mi-a fost de mare ajutor. Însă, la ce liceu mi-ai recomanda să mă duc? Prefer să fac mate, chimie si fizică decât limbi străine...

| PainTech a răspuns (pentru MinIulia09):

Ce vrei sa ajungi?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa inveti atunci, dupa ce esti admis(a), repede tot ce trebuie. Dar ai grija ca la asa profiluri se intra si cu medii mici, o sa vezi la idioti, betivi, drogati etc. de ti se acreste.