| iloveteenwolf a întrebat:

Îmi dați va rog figurile de stil din poezia Paradisul de Tudor Arghezi(cu denumiri)

Răspuns Câştigător
| farcasalexandru a răspuns:

Raspunsul tau aici. Pedeapsa de Tudor Arghezi

Poetul face o remarca extraordinar de fina cu privire la atotprezenta Divinitatii "credeau ca Domnul e culcat". In acest vers este cuprinsa o intreaga teorie a profunditatii mesajului. Intr-o exprimare simpla se dezvaluie de fapt tainica atotprezenta a lui Dumnezeu care vegheaza neincetat: "Nu se asteptau ca Domnul vede tot/ ca ochiul lui deschis, intr-adevar,/ si departarile le vede in raspar". Calcarea poruncii duce bineinteles la pedeapsa. "Nici nu-nghitisera o-mbucatura/ C-au fost si prinsi cu ea in gura," aceste versuri prezinta caderea lor in pacatul neascultarii. Omul si dovedeste lacomia sa pentru tot, chiar daca Dumnezeu le-a pus a dispozitie toata frumusetea si bunatatea, descrise in poezia „Adam si Eva" in acelasi stil si cu aceeasi tehnica literara. Creatia argheziana centreaza raportul omului cu divinitatea. Acest raport in poezia.

Adam si Eva de Tudor Arghezi

Autorul sugereaza aceasta imperfectiune a omului din lipsa unei extravagante a bazei din care divinitatea a facut fiinta omeneasca. Adevarul biblic revelat este neluat in seama de autor, el prezentandu-si propria viziune asupra facerii, netinand cont de adancimea faptei si de sacralitatea infaptuirii. „Aluatul gresit" reprezinta o exprimare aproape apofatica, poetul se foloseste de aceasta, aflandu-se in imposibilitatea unei explicarii a imperfectiunii. Experienta monahala a lui Tudor arghezi a fost o importanta resursa si punct de plecare in abordarea temelor religioase. Poezia „Adam si Eva" ascunde o ipostaza a neintelesului, prin „jocul crearii".
Alte referate despre: adam si eva de tudor arghezi, adam si eva de tudor arghezi comentariu, comentariu adam si eva de tudor arghezi
Paralela intre Tudor Arghezi si Lucian Blaga

-cunoastere luciferica: specifica artistilor care nu doresc descifrarea misterelor ci transformarea lor in mistere si mai mari.
Alte referate despre: paralela intre tudor arghezi si lucian blaga, paralela intre tudor arghezi si lucian blaga poezie, paralela intre tudor arghezi si lucian blaga poezia
Testament - Tudor Arghezi

Întreaga parte urmatoare se constituie într-un adevarat manual de
sublimare a limbajului obisnuit într-unul poetic. Ceea ce este
considerat imund, urât, dizgratios, nevrednic de a intra în împaratia
poeziei este transformat, transfigurat, sublimat, nu doar în elementul
gingas, prevestitor si delicat (,,muguri") ci si în, suprem orgoliu
poetic, laurii care încununau întotdeauna fruntea poetilor antici,
învingatori:,,Facui din zdrente muguri si coroane". Mai mult decât
atât, poetul, în viziune argheziana, este un alchimist, el patrunde
tainele nestiute ale transformarii substantelor, ale raului în bine,
ale urâtului în frumos, ale veninului în miere:,,Veninul strâns l-am
preschimbat în miere,/Lasând întreaga dulcea lui putere". Ocara,
înjuratura, cuvintele tari, adresarile injurioase primesc, pentru
prima oara în viziune argheziana, o calitate...

Adam si Eva de Tudor Arghezi

Autorul sugereaza aceasta imperfectiune a omului din lipsa unei extravagante a bazei din care divinitatea a facut fiinta omeneasca. Adevarul biblic revelat este neluat in seama de autor, el prezentandu-si propria viziune asupra facerii, netinand cont de adancimea faptei si de sacralitatea infaptuirii. „Aluatul gresit" reprezinta o exprimare aproape apofatica, poetul se foloseste de aceasta, aflandu-se in imposibilitatea unei explicarii a imperfectiunii. Experienta monahala a lui Tudor arghezi a fost o importanta resursa si punct de plecare in abordarea temelor religioase. Poezia „Adam si Eva" ascunde o ipostaza a neintelesului, prin „jocul crearii".
Alte referate despre: adam si eva de tudor arghezi, adam si eva de tudor arghezi comentariu, comentariu adam si eva de tudor arghezi
Paralela intre Tudor Arghezi si Lucian Blaga

-cunoastere luciferica: specifica artistilor care nu doresc descifrarea misterelor ci transformarea lor in mistere si mai mari.
Alte referate despre: paralela intre tudor arghezi si lucian blaga, paralela intre tudor arghezi si lucian blaga poezie, paralela intre tudor arghezi si lucian blaga poezia
Testament - Tudor Arghezi

Întreaga parte urmatoare se constituie într-un adevarat manual de
sublimare a limbajului obisnuit într-unul poetic. Ceea ce este
considerat imund, urât, dizgratios, nevrednic de a intra în împaratia
poeziei este transformat, transfigurat, sublimat, nu doar în elementul
gingas, prevestitor si delicat (,,muguri") ci si în, suprem orgoliu
poetic, laurii care încununau întotdeauna fruntea poetilor antici,
învingatori:,,Facui din zdrente muguri si coroane". Mai mult decât
atât, poetul, în viziune argheziana, este un alchimist, el patrunde
tainele nestiute ale transformarii substantelor, ale raului în bine,
ale urâtului în frumos, ale veninului în miere:,,Veninul strâns l-am
preschimbat în miere,/Lasând întreaga dulcea lui putere". Ocara,
înjuratura, cuvintele tari, adresarile injurioase primesc, pentru
prima oara în viziune argheziana, o calitate...
Alte referate despre: testament tudor arghezi, testament tudor arghezi comentariu, testament-tudor arghezi
Tudor Arghezi - eul poetic

Pentru a modifica optica discursului mimetic post-eminescian, Tudor
Arghezi va conduce o tripla polemica cu institutiile eminescianitatii;
va reforma radical obiectul poeziei, va deconstrui statutul
elitist-titanian al subiectului poetic si va institui o alta directie
a traditiei.

Adam si Eva de Tudor Arghezi

Autorul sugereaza aceasta imperfectiune a omului din lipsa unei extravagante a bazei din care divinitatea a facut fiinta omeneasca. Adevarul biblic revelat este neluat in seama de autor, el prezentandu-si propria viziune asupra facerii, netinand cont de adancimea faptei si de sacralitatea infaptuirii. „Aluatul gresit" reprezinta o exprimare aproape apofatica, poetul se foloseste de aceasta, aflandu-se in imposibilitatea unei explicarii a imperfectiunii. Experienta monahala a lui Tudor arghezi a fost o importanta resursa si punct de plecare in abordarea temelor religioase. Poezia „Adam si Eva" ascunde o ipostaza a neintelesului, prin „jocul crearii".
Alte referate despre: adam si eva de tudor arghezi, adam si eva de tudor arghezi comentariu, comentariu adam si eva de tudor arghezi
Paralela intre Tudor Arghezi si Lucian Blaga

-cunoastere luciferica: specifica artistilor care nu doresc descifrarea misterelor ci transformarea lor in mistere si mai mari.
Alte referate despre: paralela intre tudor arghezi si lucian blaga, paralela intre tudor arghezi si lucian blaga poezie, paralela intre tudor arghezi si lucian blaga poezia
Testament - Tudor Arghezi

Întreaga parte urmatoare se constituie într-un adevarat manual de
sublimare a limbajului obisnuit într-unul poetic. Ceea ce este
considerat imund, urât, dizgratios, nevrednic de a intra în împaratia
poeziei este transformat, transfigurat, sublimat, nu doar în elementul
gingas, prevestitor si delicat (,,muguri") ci si în, suprem orgoliu
poetic, laurii care încununau întotdeauna fruntea poetilor antici,
învingatori:,, Facui din zdrente muguri si coroane". Mai mult decât
atât, poetul, în viziune argheziana, este un alchimist, el patrunde
tainele nestiute ale transformarii substantelor, ale raului în bine,
ale urâtului în frumos, ale veninului în miere:,, Veninul strâns l-am
preschimbat în miere,/Lasând întreaga dulcea lui putere". Ocara,
înjuratura, cuvintele tari, adresarile injurioase primesc, pentru
prima oara în viziune argheziana, o calitate...
Alte referate despre: testament tudor arghezi, testament tudor arghezi comentariu, testament-tudor arghezi
Tudor Arghezi - eul poetic

Pentru a modifica optica discursului mimetic post-eminescian, Tudor
Arghezi va conduce o tripla polemica cu institutiile eminescianitatii;
va reforma radical obiectul poeziei, va deconstrui statutul
elitist-titanian al subiectului poetic si va institui o alta directie
a traditiei.
Alte referate despre: cuvant de tudor arghezi eul poetic, cuvant tudor arghezi eul poetic, cuvant- tudor arghezi eul poetic
Cuvant de Tudor Arghezi

Intrunind toate aceste trasaturi (exprimarea directa a sentimentelor, marcile lexico-gramaticale ale eului liric, precum si prezenta limbajului artistic) opera literara "Cuvant" de Tudor Arghezi are toate notele caracteristice ale genului pe care il ilustreaza.
Viata si activitatea lui Tudor Arghezi

"Va pizmuiesc omenirii ramase dupa mine, ca o sa ascultati vantul, pe care nu-l voi mai auzi, ca veti calca pamantul, pe care eu nu-l voi mai calca, ca veti sorbi lumina, care pe mine nu ma va mai atinge, ca veti auzi fulgerele, apele, cantecul vantului, suspinul oamenilor, soapte si mireazma porumbului, parfumul pamantului, care va fi numai al vostru…Voi veti urma sa auziti nechezul hergheliei.

Tudor Arghezi - Critici

Caci, un fapt e limpede: desi avem despre aceasta intinsa literatura studii serioase, mai vechi si mai noi, desi s-au spus despre ea lucruri inteligente si adevarate, opera argheziana are inca multe secrete.Acestea nu sunt de nuanta, ci de esenta.
Alte referate despre: tudor arghezi critici literare, tudor arghezi critici, tudor arghezi critica de nicolae balota
Testament de Tudor Arghezi

Referat despre Testament de Tudor Arghezic
Una dintre temele predilecte ale poetului este si cea programativa, dezbatuta in diverse articole si poezii. Sinteza ideilor estetice argheziene apar insa in poezia "Testament", care deschide volumul de debut al autorului "Cuvinte potrivite" din anul 1927.
Alte referate despre: testament de tudor arghezi, testament de tudor arghezi comentariu, comentariu testament de tudor arghezi
Tablouri biblice de Tudor Arghezi

Astfel creatia Argheziana devine o mostenire spirituala adresata urmasilor-cititori. In prima poezie "Adam si Eva" aflandu-se singuri D-zeu decide sa aiba copii frumisi cinstiti si nevinovati.
Alte referate despre: tablouri biblice de tudor arghezi, tablouri biblice de tudor arghezi comentariu, eseu tablouri biblice de tudor arghezi
Nu-ti cer un lucru de Tudor Arghezi

Nu-ti cer un lucru de Tudor Arghezitongueoezia "Nu-ţi cer un lucru" face parte din capitolul Psalmilor arghezieni. În jurul psalmilor, s-a produs multă exegeză critică. Unul dintre cei ce a comentat Psalmii e Pompiliu Constantinescu: "Lirica meditativă a Psalmilor schiţa numai un gest al rugăciunii; drama lor ţine mai mult de plângerile lui Iov, atins de lepra trufiei, secătuit, exasperat de o boală lăuntrică, de care se va vindeca prin credinţa în revelaţia cosmică a Divinităţii".Nu-ti cer un lucru de Tudor Arghezi
Alte referate despre: nu-ti cer un lucru de tudor arghezi, nu-ti cer un lucru de tudor arghezi rezumate, nu-ti cer un lucru de tudor arghezi demonstratie
Cuvant de Tudor Arghezi - Arta Poetica

Concluzii:
1. Toate trăsăturile specifice ale acestei poezii evidenţiază originalitatea întregii poezii a lui Arghezi. Poetul este creatorul unui limbaj poetic nou prin folosirea originalã a metaforelor: „ţandăra de curcubee", „scamã de zare", „drojdii de rouă"
2. Poezia impresionează de asemenea prin noutatea şi puterea de sugestie a expresiei poetice.
Alte referate despre: cuvant de tudor arghezi arta poetica, cuvant de tudor arghezi-arta poetica, poezia cuvant de tudor arghezi arta poetica
Prefata - Tudor Arghezi

Aşadar, în prima parte întâlnim actul creaţiei ce presupune imaginaţie, talent, inspiraţie, perseverenţă, tenacitate şi chiar competiţie. Personajele poeziei, tătuţu, măicuţa şi cei doi copii ai autorului:Baruţu şi Miţu(ra), fac o prinsoare:care scrie mai iute şi mai bine o poezioară primeşte un măr creţesc:
"Şi făcurăm şi-o prinsoare,
Cine poate scrii mai iute
Stihuri vreo câteva sute,
Şi ne-am aşternut pe scris."
Alte referate despre: prefata tudor arghezi, tema poeziei prefata tudor arghezi, prefata tudor arghezi poezie
O furnica de Tudor Arghezi

In a treia strofa scriitorul foloseste adresarea directa. Acesta personifica gandul care o intreaba mahnit pe furnica, lucru care ne arata inca o data grija si dragostea pe care o poarta micii fapturi.
De asemenea, aceste sentimente le putem observa si datorita adresari cu substantivul "tata", accentuand starea de afectiune parinteasca pe care autorul o manifesta.Pentru a accentua confuzia furnicii creatorul a folosit imagini dinamice "Un’ te duci", "nu te-ai lamurit", "si-ai ratacit", "te-ai suit", "sa-ti arat".
Alte referate despre: o furnica de tudor arghezi, o furnica de tudor arghezi comentariu, furnica de tudor arghezi
Testament -Tudor Arghezi

Textul este organizat in 6 strofe cu un numar inegal de versuri. Incalcarea regulilor prozodice fiind un o caracteristica a genului literar modernist. Discursul find un monolog dintre tata si fiu.Carte nu mai are sensul propiu ci unul de mestesug realizat prin truda, prin efort realizat de poet.
Alte referate despre: comentariu testament tudor arghezi, testament tudor arghezi arta poetica, testament tudor arghezii
Testament de Tudor Arghezi

-> "cartea" / creatia poetica si poetul / creatorul / "eu" se afla in stransa legatura, verbele la persoana I singular avand drept rol definirea metaforica a actualului de creatie poetica, a rolului poetului : (am invit, am prefacut, facui, am luat, am pus, am facut, iscat-am.
Alte referate despre: testament de tudor arghezi arta poetica, testament de tudor arghezi comentariu pe strofe, poezia testament de tudor arghezi
Testament de Tudor Arghezi - arta poetica moderna

Poezia "Testament" de Tudor Arghezi face parte din seria artelor poetice moderne ale literaturii romane din perioada interbelica, alaturi de "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii" de Lucian Blaga si "Joc secund" de Ion Barbu.
Alte referate despre: testament de tudor arghezi arta poetica moderna, testament de tudor arghezi-arta poetica, poezia testament de tudor arghezi arta poetica
Poezia programatica modernista - Tudor Arghezi si Ion Barbu

Daca lumea reala exista sub zenit, in obiectivitate, poezia traieste sub semnul nadirului, in reflectare - "intrata prin oglinda, in mantuit azur". In schimb, in poezia Timbru, creatia nu mai e o concentrare de esente ci "un cantec incapator", capabil sa cuprinda diversitatea infinita a lucrurilor.
Alte referate despre: paralela intre tudor arghezi si ion barbu poezi, comparatia dintre poeziile lui tudor arghezi si ion barbu, tudor arghezi si ion barbu

1 răspuns: