| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Îmi explică și mie cineva care e treaba cu tabelele de adevăr?

1 răspuns:
| carevaescu a răspuns:

Vine din logica.

Fiecare tabel reprezintă posibilitatile unui operator care ia 2 sau mai multe argumente.

Un argument poate fi adevarat sau fals. Atat. Si ca atare se reprezintă prin T (sau A) cand argumentul e adevărat si F cand e fals.

Trebuie sa te gandesti la argumente si operatori ca impreuna alcătuiesc o propozitie. Aceasta propozitie este la randul ei adevărata (T) sau falsa (F)

Considera operatorul "&" care înseamnă "și"

Daca ai o propozitie din doua argumente adevarate, atunci si ea este adevărata

T & T -> T

Un argument adevărat si unul fals, propozitia este falsa

T & F -> F

Doua argumente false, propozitia este falsa.

F & F -> F

Considera operatorul "||" care înseamnă "ori"

Daca ai o propozitie din doua argumente adevarate, atunci si ea este adevărata

T || T -> T

Un argument adevărat si unul fals, propozitia este adevărata

T || F -> T

Doua argumente false

F || F -> F