| 1Hekate1 a întrebat:

Buna TPU
Imi puteti da si mie va roog niste site-uri cu teste grila la engleza,franceza si gramatica la romana. daca se poate asemanatoare cu ce se da la admiterea la Academia de politie(pe cele de pe site-ul academiei le-am facut) Si. daca exista si niste lectii pentru aceasta admitere(tot la engleza, francea, romana ) gratis online sa imi ziceti va rog. Daca nu, imi puteti zice niste carti pe care sa le cumpar si sa ma ajute pentru acea admitere? Si ..inca ceva..cineva care e la profilul stiintele naturii credeti ca are sanse sa intre? Fundaaa(scuzati`ma stiu ca sunt multe intrebari..multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca)

1 răspuns:
| Sadop a răspuns:

Da, sunt şanse, însă trebuie să înveţi în particular.
Nu ştiu dacă sunt teste pe Internet, însă îţi pot spune din ce cărţi să înveţi.
Gramatică -Gabriela Pană Dindelegan – Teorie și analiză gramaticală, Editura Coresi, 1993
Ion Popa – Limba română. Gramatică, fonetică, vocabular, ortografie şi ortoepie. Editie revizuită în conformitate cu noul DOOM, Editura Niculescu, 2010.
Iorgu Iordan – Gramatica limbii române, Editura Artemis.
Ştefania Popescu – Gramatica practică a limbii române, Editura Tedit Fzh.

Istorie : Mihaela Olteanu – Teste admitere Academia de Politie Editura Humanitas
P. Didita, V. Dinu, S.Cartaleanu – Teste pentru bac…Editura Carminis
Nicoleta Dumitrescu – Istorie pentru Bacalaureat, SNSPA, Politie- Editura Media Master
Lucia Novac – Istoria romanilor. Teste grila pentru pregatirea examenului de
bacalaureat si a examenului de admitere la Academia de Politie – Editura Cavallioti

Engleză -Mihaela Cherches – Teste-grila.Gramatica.Vocabular Editura Carminis
Steluta Istratescu – English for 12th Formers with Keys Editura Carminis
Mona Arhire, Anamaria Micu – 1600 de teste grila Editura Aula
Constantin Paidos – English Grammar, Theory And Practice – Editura Polirom

Culegere pentru admiterea la Academia de Politie Editura Sigma

Franceză - Elena Gorunescu – Gramatica limbii franceze, Editura Corint
Elena Gorunescu – Teste de limba franceză pentru admiterea în învăţământul superior, Editura Teora
Emilia Bunga – Teste grilă de limba şi literatura franceză pentru BAC, Editura Niculescu
Valentina Nistor Borcan – Limba Franceză: 1200 de teste grilă, Editura Aula

Ce specializare vrei să urmezi?
Baftă!