| Stefania975 a întrebat:

Buna TPU.
Imi puteti da un sinonim pentru reanimare? in afara de reinsufletire sau readuce la viata, ce mai este? ar merge si terapie intensiva, sau nu e acelasi lucru..am dubii, va rog raspunsuri serioase!

Răspuns Câştigător
| Wehrsi a răspuns:

Pai, dupa dex, reanimarea este ansamblul măsurilor de urgență folosite în vederea restabilirii funcțiilor vitale ale organismului.
Sinomime ar mai fi: a da vigoare, a reînvia.
Si da. La orice spital exista sectia de reanimare. Este acelasi lucru cu terapie intensiva.

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Readucere la viata -cand termenul se foloseste in medicina.
https://dexonline.ro/definitie/reanimare/205469

| Knu a răspuns:

Resurscitare (nu prea e acelasi lucru, dar cred ca merge).

| maxsebastin456 a răspuns:

Salut,desgiur,spune mai mult ce vrei sa zici?