| CrissMiru a întrebat:

Imi puteti povesti putin despre meseria de medic pshiatru? Cat se castiga in tara? Cati ani dureaza facultatea? Cat trebuie sa platesti in total, aproximativ(facultate+reclama+ce iti mai trebuie)
Si e o meserie frumoasa? Sau te vei imbolnavi si tu de la nebunii aia? laughing)
Ultima intrebare estebig grinintre medic pshiatru si medic de familie ce ati alege?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai facultatea dureaza 6 ani plus rezidentiata. Reclama nu exista, presupun ca tu confunzi cu psihologul.

De platit depinde de tine cat de bine inveti, poti face facultatea la taxa sa u buget

Se zice ca cine lucreaza cu bolnavii psihici la un moment dat te asemeni cu ei.

| OnuOnulică a răspuns:

Medic psihiatru este o meserie frumosă și se gâștigă bine în jur de câteva milione pe consultație.

| vangaelis a răspuns:

Eu lucrez ca asistent medical undeva unde sunt adulti cu probleme psihiatrice. Este interesant dar de asemenea si o mare responsabilitate. Pentru a fi doctor psihiatru trebuie sa faci facultate care dureaza 6 ani plus rezidentiat in psihiatrie. Pentru stiinta ta "nebunii aia" sunt fiinte umane, si gresesti enorm punand intrebarea daca te vei imbolnavi din cauza lor. Bolile psihice nu sunt contagioase.
Alta problema, daca tu vezi meseria de medic ca pe o sursa de bani fara tragere de inima, si fara har, mai bine orienteaza-te.
Se castiga bine, nu ca si in afara dar destul de bine.