| Alexandruuu88 a întrebat:

Imi puteti spune ce intra la relatia dintre 2 personaje? Tema, titlul? Am nevoie la Morometii

3 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Pentru a face un eseu in care sa surprindeti relatia sau paralela dintre doua personaje literare trebuie sa urmati urmatoarea schema. Poate sa va dea relatia dintre doua personaje din aceeasi opera sau paralela dintre doua personaje din opere diferite.

Incadrarea scriitorilor operelor sau a scriitorului in perioada literara.
Mentionarea apartenentei operei/lor la specie si curent literar.
Incadrarea personajelor in opera/operele din care apartin.
Mentionarea tipologiei din care face parte si clasificarea acestora.
Indicarea teoriei cu privire la caracterizarea personajelor.
Realizarea caracterizarii directe pe rand a celor doua personaje din cele 3 puncte de vedere, narator, alte personaje, autocaracterizare.
Concluzionarea cu privire la caracterizarea directa a celor doi in paralel.
Realizarea caracterizarii indirecte prin actiune, urmarind destinul unui personaj influentat de celalalt personaj.
Realizarea caracterizarii indirecte urmarind alte repere decat actiunea si relatia cu alte personaje.
Concluzionarea cu privire la modul in care sunt prezentate personajele prin caracterizarea indirecta.
Concluzionarea cu privire la caracterizarile ce fac posibile incadrarea personajului inr-o opera caracteristica unui curent literar (exemplu: Ion – personaj realist, Lapusneanul – personaj romantic; de scris caracteristicile curentului literar la care apartin)
Concluzia ce vizeaza incadrarea personajului intr-un tip uman si modul in care a fost caracterizat.

| Alexandruuu88 explică (pentru BroascaCuElice):

Frate,legat de particularități stiu ce trebuie sa conțină. Eu am intrebat cum începe introducerea? Cu perspectiva narativă, tema, titlu? Orice eseu are introducere asa cum la tema si viziunea si caracterizarea unui personaj au aceeasi introducere, tot aia e si aici? Nu cred ca imcepi direct cu relația. ..si te rog fii mai simplu, nu inteleg termenii folositi de tine.

| BroascaCuElice a răspuns (pentru Alexandruuu88):

1. Context
• Încadrarea în epocă
2. Specie
• Încadrarea în curent literar
• Elemente specifice curentului literar
• Încadrarea în gen, specie
• Tip de roman/nuvelă/etc.
• Trăsături tip roman/nuvelă/etc.
3. Temă
4. Titlu
5. Perspectivă narativă
• Narator
• Mărci ale prezenței naratorului (nuvelă istorică)
• Relația narator – personaj (roman balzacian)
• Viziune
• Relatare
• Instanțele comunicării narative
6. Moduri de expunere
• Modalitățile narării
7. Construcția discursului narativ
• Planuri narative
• Planuri temporale (roman de introspecție)
• Veridicitate (realism)
• Relația realitate istorică – ficțiune (nuvelă istorică)
• Compoziție
• Formule tipice (basm)
• Tehnici narative (tehnica contrapunctului, tehnica planurilor paralele, alternanță, înlănțuire, interferență, tehnica amplificării treptate a conflictului, tehnica punctului de vedere, etc.)
• Tehnici ale analizei psihologice (roman de introspecție)
• Motive
• Sursele comicului/ Mijloace de realizare a comicului (comedie)
• Semnificații (parabola dramatică)
8. Structură
• Părți, capitole, tablouri, etc.
• Incipit, final
9. Constucția subiectului
• Timp și spațiu
• Momentele subiectului
• Conflictul
• Secvențe narative
• Etape ale drumului inițiatic (bildungsroman)
10. Personajele
• Tipuri de personaje (comedie)
• Modalități de caracterizare a personajelor (tehnica balzaciană, tehnica reflectării poliedrice, comportamentism – roman balzacian; limbaj – comedie, etc.)
11. Caracter monografic
• Frescă socială
12. Limbajul prozei narative
• Stil/Registre stilistice
• Limbaj
• Modalitățile narării
• Umorul (basm crengian)
• Oralitatea stilului (basm, comedie)
13. Opinie
14. Concluzie