| Ajutor2004 a întrebat:

Imi puteti spune daca cuvantul "poate" este Predicat Verbal in propozitia : Nu stiu daca va veni, poate pleaca daca nu il deranjam?

Răspuns Câştigător
| Yurisa a răspuns:

Adverbul poate fi predicat verbal daca este urmat de conjunctie subordonatoare (desigur CĂ, poate CĂ, fireste CĂ)
indraznesc sa spun ca aici e complement circumstantial de mod, dar pot gresi.
Cat despre propozitii, eu văd 4

2 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

In constructia data de tine "poate" esde adverb cu sensul de "posibil", "probabil"

| Ajutor2004 explică (pentru Yurisa):

Stiu ca este adverb, dar ce functie sintactica are si cate propozitii are fraza?

| Yurisa a răspuns (pentru Ajutor2004):

Adverbul poate fi predicat verbal daca este urmat de conjunctie subordonatoare (desigur CĂ, poate CĂ, fireste CĂ)
indraznesc sa spun ca aici e complement circumstantial de mod, dar pot gresi.
Cat despre propozitii, eu văd 4