| anonim_4396 a întrebat:

Imi spuneti si mie un fragment dintr-un text fictional si un fragment dintr-un text nonfictional. Va rog frumos.

1 răspuns:
| Astella a răspuns:

Textul fictional(literar)...particularizeaza comunicarea artistica,pentru ca in el se recunoaste originalitatea reflectarii lumii inconjuratoare,de catre creatorul operei artistice(populare sau culte).In text sa manifesta functia poetica a limbajului, prin excelenta reflexiv, intrucat expresivitatea continutului primeaza si nu informatiile inmagazinate.
Textul nonfictional
(nonliterar)... Elaborat pentru a comunica un continut in care actioneaza, cu precadere, functia referentiala. big grin