| Daiana177 a întrebat:

Buna tpu.In anii trecuti de scoala am avut cea mai proasta profesoara.In loc sa ne explice ce nu intelegeam, tipa la noi ca nu suntem atenti si isi continua lectia, pe langa asta dadea definitii fara sens, de parca erau luate din lecti diferite.Ideea e ca eu acum sunt praf la mate si nu inteleg nimic din ceea ce ni se preda pentru ca totul se bazeaza pe materia invatata in clasele mai mici.Ce as putea sa fac sa inteleg matematica? Ma gandeam sa reiau toate lectiile din anii trecuti si sa le repet pana le pricep.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| CiobotaruValentin a răspuns:

Bună.Într-adevăr ai putea să reiei lecţiile din anii precedenţi şi să-ţi faci rezumat în mintea ta asupra lecţiilor din prezent, adică se te axezi să reînveţi lucrurile esenţiale din trecut pentru a te ajuta în prezent.Îţi recomand, dacă îţi permiţi câteva ore de meditaţie pentru a te ajuta să înţelegi nu doar să înveţi robotic anumite informaţii.
O seară bună şi sper să te ajute răspunsul meu!

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Da, cam asa e la matematică. Lucrurile se leagă ca într-un lanţ. Dacă ai un gol astăzi, e normal să nu înţelegi ce se predă mâine. Deci fă asa cum ai zis. Reia lecţiile din urmă. Dar e bine să fii si puţin ajutată. Şi nu neapărat să plătesti. Roagă pe cineva care îţi este mai apropiat, un coleg sau o rudă, care se pricepe si are bunăvoinţa să dea puţin din timpul lui pentru a te ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dib pacate sincer sa fiu esti aparent irecuperabila. Da, asta e adevarul. Dar asta nu e neaparat rau. Eu in locul tau m-as lasa de mate dupa admiterea la liceu si m-as duce pe stiinte sociala/filo si m-as orienta catre o meserie care nu necesita matematica.

| Raducons a răspuns:

Imi dau seama cum este, am avut si eu profesoara de mate de tipul asta, te sfatuiesc sa inveti de pe net in timpul liber, o adresa ar http://proful-online.blogspot.com/selecteaza matematica si incepe studiul serios, este gratuit.

| Edmonds2342 a răspuns:

Îți va fi greu sa înveți și sa reiei totul de la capăt de unul singur. Cea mai buna opțiune mi se pare sa faci meditații sau ore de pregătire în particular.