| IsabelaAdelinaC a întrebat:

Bună, TPU. În sfârșit, am reușit să imi restrâng lista de facultăți la două, în funcție de pasiunile mele:
1. Istorie antică și arheologie
2. Limba și literatura engleză.
Știu că nu mă aleg cu meserii bănoase, dar nu imi pasă. Vreau să fac ceva care să imi placă deoarece, până la urmă, toată viața mea se va derula în parelel cu jobul rezultat după facultate.
Care din cele două mi le-ați recomanda mai mult, având în vedere că la engleză nu sunt as, dar o învăț de plăcere și știu cât să imi dau Cambridge CAE, însă la istorie particip la olimpiade încă din clasa a VII-a și mereu m-am întors cu premii (2 sau 3)? Anul viitor, fiind a 12-a poate reușesc să ajung și la națională. Oarecum, aș vrea mai mult istorie, însă mulți mă descurajează. Nu știu ce să fac, sunt intr-o dilemă totală. De aceea niște sfaturi, păreri, orice, din partea voastră m-ar ajuta enorm. Mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Pentru viitor limba engleza iti ofera mai multa deschidere, poti practica mai multe meserii legate de pregatirea ta si unele dintre ele chiar banoase.
Cu facultatea de istorie nu vad cum ai putea ajunge fara ' pile ' altceva decat profesoara, si problema cu meseria asta e ca vor mai trece cateva decenii pana va fi bine platita in Romania.
Acum, daca vrei sa faci facultatea doar de dragul studiilor si pentru a iti urma pasiunea pentru istorie, poti merge si pe filiera asta! Pana la urma si eu cunosc un absolvent de Electronica care lucreaza in Bucuresti la o banca si e multumit de salariu.

1 răspuns:
| adrianstar2014 a răspuns:

Am putea vorbi pe facebook pentru a te ajutawinking daca vrei, spune-mi cum sa te gasesc