| AnyAnA99 a întrebat:

happy In ultimele saptamani am tot auzit de la mai multi profesori ca de anul viitor, pentru admitere, nu o sa mai conteze media 5-8, ci doar examenele la mate si romana.Este adevarat? Mie una nu mi se pare corect, pentru ca daca ar fi asa ar conta practic doar romana si matematica.Deci la celalate materii ai putea sa nu mai inveti deloc(decat sa iei acolo 5 sa treci) si sa inveti doar la mate si romana.Asta ar insemna ca celalalte materii sunt complet nefolositoare? Sau un copil daca se pricepe foarte bine la romana si vrea sa intre pe filologie la un liceu bun, dar nu stie matematica, atunci va intra la un liceu mai prost deoarece il va trage in jos media de la matematica.Eu cred ca, clasele 5-8 ar trebui sa aiba ca scop formarea unei culturi generale, in viata nu iti trebuie doar matematica si romana! Si atunci, nu ar fi mai bine sa se dea examen pe langa romana si matematica si la celalalte materii mai importante(cate putin din chimie fizica,biologie -un examen,geografie,istorie-un examen, limbi straine)
In concluzie:vi se pare normal sa conteze doar matematica si romana? Argumentati

Răspuns Câştigător
| AnneღU a răspuns:

Nu nu e normal, dar gandeste-te cati copii buni rateaza sa intre la liceele care vor datorita altora care au medii "din burta" luate. Sunt copii care invata foarte bine dar nu sunt neaparat de 10, si sunt altii care au aproape 10 pe linie dar nu sunt nici de 7-8. E adevarat si ce spui tu, dar daca vrei sa faci un liceu bun nu trebuie decat sa te apuci sa inveti la matematica. Asta e sistemul din Romania, ce sa-i faci.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este adevărat ce ai auzit!

Formula de calcul a mediei de admitere va fi aceeaşi, dar TREBUIE să iei MINIM 5 la examenele de Evaluare Naţională!

http://stiri.astazi.ro/......38117.html

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Toate cele bune.

| AnyAnA99 explică (pentru bursuc001):

Multumesc pentru raspuns happy Oricum e bine ca va fi media de admitere peste 5 pentru ca nu mi se pare normal daca iei 3 sa intri la liceu

| bursuc001 a răspuns (pentru AnyAnA99):

Cu plăcere!

Nici NU era normal acest aspect, doar că, pentru vreo câţiva ani, au uitat de el sad

Cei care vor lua sub 5 vor merge doar la Profesionale/Şcoli de meserii şi vor fi obligaţi să dea din nou Evaluarea Naţională şi să ia cel puţin 5 ÎNAINTE de a li se elibera Diploma de calificare ( în meseria de la Profesională ).

O seară/noapte frumoasă.

| AlissonPadalecki a răspuns:

Nu e adevarat. Examenul conteaza 75% si media 5-8 25%. Nu are cum sa conteze doar examenul pentru ca, cum ai spus si tu, copii or sa arate mai putin interes pentru celelalte materii.
Si ca sa spun...nu mi se pare corect deloc. Si chiar n-ar fi corect pentru generatiile anterioare care au muncit mai mult (si 5-8 si examen) ca sa le iasa o nota buna. Asa voi o sa munciti mai mult la examen iar pentru celelalte materii o sa fiti oarecum indiferenti.

| Hinata1999 a răspuns:

Eu una stiu ca incepand de anul acesta o sa conteze media din 5-8 doar in proportie de 25% fata de alti ani, ceea ce este evident o prostie, adică nu o sa valoreze mai nimic munca depusa si noptiile nedormite, iar daca de exemplu ai un lapsus de moment cu atat mai mult. Eu zic sa te pui pe invatat si mult succes.

| Anonnnnimus a răspuns:

Acelasi raspuns ca si hinata si alissonwinking