| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Intrebarea mea este: Cam cate pagini va spun voua profesorii sa scrieti la subiectul al treilea de bac la limba romana? Desi stiu ca se cer cam 300-400(in unele teste am vazut si 900) de cuvinte, profa de la clasa mea spune ca trebuie sa scriem intre 5 si 8 pagini la operele epice si dramatice si 3 pagini la cele lirice. Opt pagini mi se par prea multe, deoarece nu exista timp necesar pentru a dezvolta atat de mult, iar in al doilea rand, cred ca profesorii s-ar plictisi citind atat. Am incercat sa discutam cu profa, insa pur si simplu spune ca nu vom lua bacul daca nu scriem atat de mult.
Voi ce sfaturi ati primit in legatura cu acest aspect? Voi cate pagini ati scris la subiectul al treilea de la bac la romana?
Va multumesc!

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu stiu ca decat mult si prost mai bine mai putin si la subiect, degeaba scrii 8 pagini si bati campii, cand din 2-3 poti sa atingi tot ceea ce se cere.
Faptul ca asta cere 8 pagini ma face sa cred ca are probleme la mansarda rau.
vezi ce zic si ceilalti membri de pe TPU pe aceasta tema.

| Lukasssz a răspuns:

Pai poti sa scrii doar 2 pagini, cred ca o sa fie suficient

| Erin28 explică (pentru Lukasssz):

Da, am incercat sa scriu cat de putin posibil, insa eu am un scris destul de mare, si asta ocupa destul spatiu. Eu mi-am facut eseurile cu baremul in fata, nu am nimic in plus in afara de cateva repere critice care mi-au placut si pe care le-am memorat usor. Am incercat sa scriu mai putin, dar in mai putin de 3 pagini nu reuseam sa cuprind toate cerintele si mai trebuia sa scriu o introducere si o incheiere( un sfat pentru cei care dau bacul: eu am aceeasi introducere si inchiere, numai ca pliez cuvintele si schimb cateva lucruri in functie de opera).
Multumesc si succes tuturor!

| Werrich a răspuns:

Buna, daca scrii mai rasfirat iti ocupa mai mult spatiu pe pagina, asa ca incearca sa scrii cat mai rasfirat si dintr-o pagina faci 2 pagini.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,

Acolo scrie minim 400 de cuvinte, deci practic nu exista o limita la care sa te opresti.

Degeaba scrii 900 de cuvinte sau 8 pagini daca nu respecti cerintele de la subiect si te intinzi cu continut de umplutura. Comisia de corectura asta urmareste in primul rand, respectarea cerintelor, pentru ca asa este baremul de corectare.

Redacteaza acasa un eseu cu un subiect ales de tine si acopera acele cerinte. La final poti face bilantul in ceea ce priveste numarul de cuvinte sau numarul de pagini.

| Erin28 explică (pentru anonim_4396):

Buna! Multumesc!
Eu mi-am facut eseuri separate de cele date la clasa la aproximativ jumatate din operele de bac, mai am cateva pentru care astept sa vad daca mai intra sau nu in programa, si in 3 pagini am cuprins tot ce se cere in cerinta si in barem, iar o jumatate de pagina- o pagina in plus am scris cateva citate sau repere critice, si am mai comentat diverse afirmatii referitoare la opera respectiva, si chiar am reusit sa invat eseul numai datorita faptului ca l-am scris in Word o data, iar apoi l-am copiat le hartie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Erin28):

Good job.