| Nimeni91 a întrebat:

Buna TPU!
La bac, la geografie Romaniei, trebuie invatata toata reteaua hidrografica, adica localizarea pe harta a tuturor raurilor, lacurilor din ROMANIA? Sau doar cele mai importante? Am intrebat-o pe profa, dar a spus "tu ce crezi?".
Va multumesc!

13 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Tu ce crezi? happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și eu tot așa, tu ce crezi? Râuri, nu pâraie. Lacuri, nu bălți. Orașe, nu 2500 de comune.

| Nimeni91 explică (pentru sadrian46):

Am intrebat-o ef3ctiv ce trebuie invatat, daca doar raurile importante sau toate lacurile, si am luat un caiet de la cei de anul trecut, si efectiv le dicta totul la rand.

| sadrian46 a răspuns (pentru Nimeni91):

Era, să mă ierte, o prostuță. La bac nu te pune nimeni să enumeri entități geografice pe de rost.

| Nimeni91 explică (pentru sadrian46):

Logic ca nu trebuie enumerate, dar le dicta pentru a sti ce trebuie sa caute pe harta, si erau cu sutele.

| Catrice a răspuns:

Logic ca toate...hai ma și asta vi se pare greu?

| Nimeni91 explică (pentru Catrice):

M-am uitat pe harta si sunt foarte multe lacuri mici, rauri, daca e sa invat toate astea, atunci da, mi se pare cam greu. Am gasit o lista pe net cu diferite categorii: rauri, lacuri de munte, lacuri de lunca, etc, si sunt sute.

| Catrice a răspuns (pentru Nimeni91):

Asta e harta care se da, înveți râurile de aici și poziția lacurilor de pe ele. În principiu, sunt cele mai cunoscute lacuri de la fiecare grupa/categorie.
https://files.liveworksheets.com/......688001.jpg
Pe vremea mea se dădea admitere la liceu și din geografie sau istorie și voi va plângeți ca învățați aceeași materie pentru bac p singura data...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nimeni91):

Ei, lasa povestile cu alea mici. Eventual sa stii una-alta cheie, gen sa stii ca lacul Rosu e format prin 1890 toamna cand naiba a picat virful ala de munte acolo. Nu ai de invatat despre eu stiu ce balta de 1000 mp din Vaslui. Uite, foarte util aici - https://ro.wikipedia.org/wiki/Hidrografia_Rom%C3%A2niei

| Nimeni91 explică (pentru Catrice):

Nu m-as plange daca nu as avea o profa nebuna de romana, care nu preda niciodata si ia la rand exercitiile din carte, cate 10 pe zi, unele nefiind nici macar din opere pentru bac, importante. Daca nu scrii un exercitiu, iei 4. Mai am o profa de engleza, care da ca tema cate 5 exercitii pe zi. Asa, ramane mai putin timp de invatat programa pentru bac.

| Catrice a răspuns (pentru Nimeni91):

Măcar profii ăștia doi dau numai exerciții, nu și eseuri de pe azi pe mâine sad

| Catrice a răspuns (pentru Nimeni91):

A și la râurile astea mari sa știi afluenții happy

| Nimeni91 explică (pentru Catrice):

Da, dar numai exercitii din manual, nu teste pentru bac, exercitii lungi si inutile. Dsr nu ne preda nimic, nici curente literare, nimic. Nu stie ce sa faca, si ne da teme ca sa ne tina ocupati la ora. Astazi le corectam si primim alt set pentru maine.