| fearlessss a întrebat:

La evaluarea nationala nu am inteles prea bine exercitiul cu masura, adica tebuiau adunate masurile de la primul vers si de la al doilea, sau scrie fiecare.
Eu am scris asa :,, Masura primelor doua versuri: 10 silabe ( primul vers are 6 silabe si al doilea 4 silabe) "
E Ok?

Răspuns Câştigător
| DumiY a răspuns:

Buna!
Nu are nimic daca le-ai adunat, cu atat mai bine.
Pa, pa!

| fearlessss explică (pentru DumiY):

In sfarsit cineva care a inteles ce am intrebat laughing Funda

13 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Măsura era de 6-4 silabe.

| fearlessss explică (pentru MadRaven):

Am intrebat altceva...Eu le am scris adunate 10 si in paranteza am scris primul vers 6 al doilea 4 si nu stiu daca imi scade ceva pentru ca le am scris si impreuna

| MadRaven a răspuns (pentru fearlessss):

Nu ştiu cât îţi punctează... dacă ai noroc de corector înţelegător poate iei punctaj

| Blackwoman27 a răspuns (pentru MadRaven):

Masuranu era de 7 si 5? bi-ne-ai-ve-nit-an-nou - 7, bi-ne-ai-ve-nit- 5

| fearlessss explică (pentru Blackwoman27):

Cratima uneste doua parti de vb dif.Adica se ia intr o silaba : Bi-neai ve-nit..etc.Stiu sigur.

| MadRaven a răspuns (pentru Blackwoman27):

Nu. Era "bine-ai", deci ai 2 silabe aici

| fearlessss explică (pentru MadRaven):

Nu e adevarat.Intreaba orice profesor de romana.E bi-neai. Citeste ce face cratima.

| MadRaven a răspuns (pentru fearlessss):

Păi eu ce-am zis?

| aurora23 a răspuns (pentru Blackwoman27):

Cratima leaga 2 propoziti diferite si si formeaza o silaba

| Lαrisα a răspuns:

Masura este de 6, respectiv 4 silabe.

| Tutuianu_Razvan_1999 a răspuns:

Nu cred ca in total... eu am gresit exercitiul asta sad

| fearlessss explică (pentru Tutuianu_Razvan_1999):

Pai am scris si separat.Le am si adunat si le am scris si separat. Imi pare rau pentru tine sad Si eu am gresit o idiotenie sad