| sabinaatahan a întrebat:

La proba scrisa pentru a intra la un seminar teologic pe ce se bazeaza? Pe ce lectii se pune accent? A dat cineva? Este greu?

Răspuns Câştigător
| MarishB a răspuns:

Pentru a intra la un seminar teologic, din cate m-am informat ai doua probe.
Proba orala care va consta in :
a) Verificarea dictiei prin rostirea unei rugaciuni, la alegere (Tatal nostru; Imparate ceresc; Crezul; Psalmul 50; Cuvine-se cu adevarat; Aparatoare Doamna; Preasfanta Treime)
b) Verificarea aptitudinilor muzicale prin:
1. Intonarea unei cantari bisericesti (Sfinte Dumnezeule; Cu noi este Dumnezeu; Doamne al puterilor; Troparul Invierii; Tatal nostru; Troparul Rusaliilor; Fie numele Domnului binecuvantat; Binecuvantat esti Hristoase Dumnezeul nostru; Colinde cu continut religios)
2. Intonarea unui cantec patriotic la alegere (Desteapta-te romane; Tara mea; Imnul eroilor; Pui de lei)
3. Verficiarea auzul muzical prin luarea tonului dupa pian si prin intonarea gamei Do Major, a arpegiului si a unor sunete de gama.
4. Verificarea simtului ritmic.
Si nu, nu vei avea intrebari teoretice la proba orala.

Dupa ce ai dat proba orala, urmeaza proba scrisa care consta intr-o lucrare, scrisa desigur, de doua ore, la religie. Subiectele se elaboreaza din porgrama scolara de religie, clasele a VII-a si a VIII-a

Clasa a VII-a:

1. Dumnezeu se descopera oamenilor. Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie
2.Crearea lumii
3.Hristos, Lumina lumii: Vindecarea orbului din nastere
4.Rugaciunea in viata crestinului
Sfanta Liturghie - intalnirea cu Hristos
5. Legea cea noua - Fericirile

Si clasa a VIII-a:
1. Crezul - sinteza invataturii de credinta.
2. Pilda semanatorului - primire si implinire a cuvantului lui Dumnezeu
3. Biserica, locas de inchinare
4. Rabdare si incredere in Dumnezeu - Dreptul Iov

Nu am dat acest examen si nu poti sa-ti spun daca e greu sau nu deoarece sunt pe mate-info dar presupun ca nu e greu.
Multa bafta.