| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! La științe sociale la ce se dă bacul? Eu știu că româna este obligatorie, istorie și gen geografie sau alte materii (psihologie, economie etc). Am înțeles că se dă și la engleză, dar poate să îți afecteze media de la bac?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| KristianLarracuente a răspuns:

Salut! La filiera teoretica, profil uman, stiinte sociale si/sau filologie probele scrise la bacalaureat se sustin la:
- limba si literatura romana (obligatorie pentru toate specializarile);
- proba obligatorie a profilului: istoria, in cazul tau;
- proba la alegere a profilului: geografie / logica, argumentare si comunicare / psihologie / sociologie / economie / filosofie;
Probele de competente de la bacalaureat (obligatorii pentru toate specializarile) se sustin la:
- lb. romana;
- o limba de circulatie internationala: engleza;
- TIC.

| KristianLarracuente a răspuns (pentru KristianLarracuente):

Referitor la afectarea mediei de la bacalaureat, raspunsul este nu. Competentele nu afecteaza media de la bacalaureat.

2 răspunsuri:
| User5666666666687 a răspuns:

Nu știu sigur dacă se da bacul la engleza. Stiu ca la engleză se da competențe.