| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! La subiectul al III-lea de la bac unde pică particularitățile unei opere studiate se referă la temă și viziunea autorului? Mai am niște comentarii digitale " Tema și viziunea despre lume a autorului/ particularități", asta înseamnă comentariul propriu zis, nu? Nu prea înțeleg, eu folosesc mereu termeni simpliști

1 răspuns:
| Smolbean a răspuns:

Particularitățile unei opere=tema și viziunea=argumentarea propriu zisa pe opera, pe larg
Particularitățile de construcție a unui personaj =caracterizare de personaj