| DaRkNess2 a întrebat:

La toamna intru in clasa a IX-a si mi e teama de testele intiale... Stiu ca nu se trec in catalog, dar totusi vreau sa fac impresie buna. In fine, intrebarea mea este: SE VA FACE VREO RECAPITULARE INAINTE DE ACESTEA SAU PUR SI SIMPLU NE DA DIRECT TESTUL? In cazul in care se face recapitulare sunt ok cu asta, dar daca nu m-am ars, deoarece eu am invatat doar la mate/romana pentru examen. MULTUMESC ANTICIPAT!

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, în fiecare clasă se dau teste iniţiale la toate materiile care au fost studiate în anul precedent ( NU contează ce profil/specializare eşti )!
Sau, cel puţin TEORETIC, aşa ar trebui să se întâmple!
Acum, "depinde" şi de profesor...

De asemenea, unii profesori fac pregătire pentru testele iniţiale - mai exact, o recapitulare a materiei - iar alţii nu fac...

La fel şi cu trecerea notei în catalog : PROFESORUL decide!

Teoretic, NU ar trebui să se treacă aceste note.
Dar, unii profesori le trec "obligatoriu", alţii le trec doar pe cele peste 7, alţii vă lasă pe voi să alegeţi/decideţi dacă vreţi să vă treacă nota, etc.

Pentru anul şcolar 2014-2015 NU s-au publicat pe net modele de teste iniţiale!
Doar în 2012 s-au publicat modele de teste iniţiale - vezi linkul oficial :
http://subiecte2012.edu.ro/2012/testeinitiale/liceal/

Toate cele bune!

| Zaygon a răspuns:

Sunt apa de ploaie si fara vreo relevanta. Acum 4 ani cand am inceput eu a 9-a tin minte ca in trstele initiale luasen 9, 40 la fizica, 10 la info si 8, 50 la mate. Si astea nu s-au trecut. Si cand s-au dat primele teste am luat 3 la info si 4 la fizica si 6 la mate. Si sincer nu mi-a pasat, a fost un dus rece si a fost okay. Anul asta am terminat la mate info, intensiv info si chiar mi-a prins bine notele alea atunci. Faza mai naspa in a 10-a si a 11-a ca noua ne-a trecut testele initiale si a trebuit sa repetam(cel putin la mate si info, dar nu a mai fost vreo problema).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

LOL
Stai linistit, daca inveti dupa o sa fi star.
Nu te gandi ca la liceu o sa gasesti inteligenti, eu am crezut la fel, dar m-am convins dupa prima saptamana, asa ca no problem.
Nu trebuie sa dai impresie buna la nimeni.
Invata tot anul si vei vedea aprecierile pentru eforturile pe care le depui la ore de catre profesori happy

| ion1731 a răspuns:

Testele initial nu sunt decit o sperietoare pentru noii liceeni.
Eu cind am intrat la liceu testele initiale le-am dat care pe 6 care pe 7 dar am finisat liceul cu 9.5 pentru ca eu mi-am pus intrebarea- oare eu sunt cel mai prost si nu ma pot ispravi cu niste teste amarite? Dar nu toti sunt la fel ca mine, la cineva lucrul asta poate merge la cineva nu.Impresia profesorul si-o face pe parcursul a mai multor ani cit cunoaste elevul dar nu dupa un test initial.

| erdest a răspuns:

Macar de ne spuneai si profilul. In fine, majoritatea profesorilor dau teste ( unii cu recapitulare, altii fara ) pentru a vedea la ce nivel este clasa, pentru ca sunt copii din mai multe licee. De exemplu noi am dat test la franceza si unii au facut germana in gimnaziu...

| KinguBa a răspuns:

Invataaaa,nu se fave nici o recapatulare daca obtii o nota proasta profesorii i sa te tina minte tot anul!laughing)