| VladB22 a întrebat:

Ma adresez studentilor Facultatii de Drept din cadrul Universitatii Bucuresti indiferent de anul de studiu. As dori daca pot sa-mi raspunda la cateva intrebari referitoare la admitere in special la manualele pentru gramatica.

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Cu placere! Daca locuiesti intr-un oras mare, sau esti aproape de unul, cu siguranta ai sa gasesti. Fii atent insa la un profesor care lucreaza acelasti tip de grile si e la curent cu noile reguli de gramatica. Daca te ia de la Adam si Eva cu teoria, nu pierde timpul si cauta altul. Eu l-am gasit pe cel potrivit prin aprilie, si admiterea era in iulie. Pana atunci efectiv pierdusem timpul cu un profesor care imi dadea definitia substantivului si ma invata cum sa analizez un verb. Daca cunosti un prof de economie, intreaba-l pe el. Ei se au "mana in mana", caci ambii pregatesc viitorii studenti la drept.

12 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Ce anume vrei sa intrebi?

| VladB22 explică (pentru raluk27):

La economie am vazut ca sunt 2 manuale. este suficient sa inveti din ele plus eventuale grile nu mai sunt alte manuale suplimentare? La gramatica am vazut pe site-ul facultatii ca este materia de 5-8 gramatica in special. Daca mi-ai putea recomanda titlul manualelor dupa care ai invatat/ editura/ autorul. SI un ultim lucru se poate si fara meditatii la economie si gramatica sau se impune colaborarea cu un profesor. Multumesc

| raluk27 a răspuns (pentru VladB22):

Stiu ca manualele sunt pe site-ul facultatii de drept, la sectiunea bibliografie pentru admitere. Intra toata gramatica, nu doar clasele 5-8. Eu am invatat la economie dupa un manual de culoare verde inchis (nu mai stiu autorii). Oricum, la drept se pune accent mai mult pe teorie, iar pentru probleme e suficient sa cunosti formulele (la probleme nu e gradul de dificultate ca la ASE). Nu as putea sa iti dau nume de manuale de gramatica. Nu am invatat din manuale. Am lucrat multe exercitii, in schimb.Insa te-as sfatui sa colaborezi cu un profesor care trateaza in mod special tipul de exercitii care se dau la drept. Majoritatea nu sunt in manuale. In manuale gasesti "bazele", cum s-ar spune, insa chichitele nu ti le poate explica decat un profesor.La economie poti invata si singur.

| VladB22 explică (pentru raluk27):

Multumesc. Tematica o gasisem si eu insa nu erau specificate manuale la romana de asta te-am intrebat. Nefiind din Bucuresti trebuie sa incep sa ma interesez aici in oras cine ar da meditatii "special tintite" sa zic asa spre o admitere de genul celei din Bucuresti la drept. Multumesc raluk.

| VladB22 explică (pentru raluk27):

Te-as mai ruga ceva daca nu sunt foarte insistent. Te poti interesa pe la tine prin an daca nu cumva este vreun student din Cluj si sa-l intrebi pe el cu cine a facut pregatire atat la economie cat si la gramatica. Iti raman indatorat pana peste cap daca reusesti sa dai de cineva. Ca eu nu cunosc pe nimeni din Cluj sa fii dat la Bucuresti la Drept de asta apelez la cineva de acolo.

| raluk27 a răspuns (pentru VladB22):

Eu am terminat facultatea din 2010 happy

| VladB22 explică (pentru raluk27):

BIne. Pai atunci cam iese din discutie ce te-am rugat. Multumesc oricum.

| raluk27 a răspuns (pentru VladB22):

Hai ca ma interesez..Sunt inscrisa pe grupul anului 3 si intreb pe acolo daca e cineva din Clujwinking

| VladB22 explică (pentru raluk27):

Ok. Multumesc inca o data. Sa inteleg ca te indrepti vertiginos spre INM?laughing

| raluk27 a răspuns (pentru VladB22):

Aaa...nu. Nu vreau la inm. Eu sunt pe alta treaba happy

| VladB22 explică (pentru raluk27):

Iti doresc mult succes in treaba celalalta pe care ai ales-o.

| raluk27 a răspuns (pentru VladB22):

Multumesc happy Ti-am dat un link in mesaj

| raluk27 a răspuns (pentru VladB22):

Cu placere! Daca locuiesti intr-un oras mare, sau esti aproape de unul, cu siguranta ai sa gasesti. Fii atent insa la un profesor care lucreaza acelasti tip de grile si e la curent cu noile reguli de gramatica. Daca te ia de la Adam si Eva cu teoria, nu pierde timpul si cauta altul. Eu l-am gasit pe cel potrivit prin aprilie, si admiterea era in iulie. Pana atunci efectiv pierdusem timpul cu un profesor care imi dadea definitia substantivului si ma invata cum sa analizez un verb. Daca cunosti un prof de economie, intreaba-l pe el. Ei se au "mana in mana", caci ambii pregatesc viitorii studenti la drept.