| PsyhoChild a întrebat:

Buna TPU.
Ma duc la olimpiada la istorie si trebuie sa invat sinteze peste sinteze ale lectiilor. Un capitol de exemplu are 50 de pagini pdf.
Ce metode de invatare imi recomandati?
Eu de obicei invat prin a citi de mai multe ori aceeasi pagina, dar am nevoie sa invat cel putin 3-4 ore pe zi.

6 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Încearcă învățatul pe diagonaă. Eu l-am folosit toată facultatea și mi-a folosit enorm. Încearcă să citești de pe pagină doar ce e mai important, să sintetizezi cumva în subconștient ce ar trebui să știi. Eu citeam și 500 de pagini pe zi cu metoda asta și tot am trecut. Chiar și acum țin minte un curs la care am avut de învățat din 84 de cărți... Învățatul pe diagonală înseamnă că te uiți la o pagină și alegi informația care crezi că e cea mai utilă pentru acel curs și o reții doar pe aceea. Însă nu contează reținutul pe de rost, pentru că așa nu o să ajungi nicăieri. Trebuie să înțelegi ce înveți, altfel îți pierzi timpul.

| Meme10Memu a răspuns:

Lasa olimpiada. E pentru aia inraiti care nu stiu si altceva in viata.

| laSoledad a răspuns:

"am nevoie sa invat cel putin 3-4 ore pe zi" - primul pas - tine internetul inchis si lasa orice alte distrageri insignifiante deoparte - make yourself busy.

"Eu de obicei invat prin a citi de mai multe ori aceeasi pagina
- nu e o metoda logica pentru creier sa citesti de mai multe ori aceeasi pagina. Creierul vrea sa afle restul povestii. Citeste intreaga lectie, ca sa fie logic pentru creier, si abia apoi reciteste acea lectie de 3-4 ori. Apoi, mai fa si altceva, ocupa-ti timpul cu mici pauze si revino iar la acea lectie in aceeasi zi si in urmatoarele zile, ca sa-ti reimporspatezi memoria. Asa o sa se invete creierul mai usor cu informatiile noi.

| PsyhoChild explică (pentru laSoledad):

Dar in cazul meu, ''povestea'' are 20 de pagini un pdf xD

| laSoledad a răspuns (pentru PsyhoChild):

Nu conteaza. Creierul tau trebuie sa inteleaga logica cauza si efect. Daca ramai la aceeasi pagina si o tot repeti si abia apoi treci la alta, se creeaza o ruptura in continuitatea citirii si a intelegerii. E ca si cum te blochezi la ceva, e ca in trafic, daca ma intelegi. Cand citesti toata lectia si abia apoi o repeti, altfel o sa ti se intipareasca in minte si o vei intelege mult mai logic. Asta ar fi primul pas. Iar apoi ar trebui sa te pui pe ganduri despre cum o vei interpreta si argumenta la concurs.

| laSoledad a răspuns:

Te mai ajuta si sa dezbati o lectie cu voce tare cu cineva. Vorbeste despre ea celorlalti si dezbateti-o, adu argumete pro/contra. La olimpiada te va pune si sa interpretezi un anumit text, adica sa analizezi acel text sau sa-ti spui parerea, deci trebuie mai multa gandire decat doar memorare.