| ѕωєєт a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine la comentarea titlului "Pelerinaj sentimental" de Otilia Cazimir?

1 răspuns:
| Iuliana1995 a răspuns:

Pelerinajul reprezintă o călatorie într-un loc cu o mare importanta religioasa,culturala sau istorica. Revăzând casa bunicilor,autoarea a marcat poezia ca fiind un,, Pelerinaj sentimental", rememorarea locului in care a copilarit, total diferit fata de cel de acum, un loc cu o mare importanta sentimentala. Este ceea ce am dedus eu, citind poezia.