| FanOfPostMalone a întrebat:

Nu am fost la scoala 3 săptămâni deoarece am avut piciorul luxat si am lipsit de la lecții. Si maine ma duc la scoala si mi-a zis doamna ca trebuie sa dau un test din urmatoarele lecții: Structura Atomului si învelișul electronic. Si eu nu înțeleg nimic nimic cum fac. De ex alea cu octet, dublet etc. Nu inteleg. Va rog daca ma puteți ajuta ca nu stiu si profa este foarte exigenta si nu iartă.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Citeste din manual.
Daca-ti bati un pic capul, atunci vei intelege, fiindca-i logic si usor.
Asta puteai face si in cele 3 saptamani cat ai jucat acasa... tongue

| FanOfPostMalone explică (pentru Bula):

Niciun coleg nu a vrut sa imi dea lectia

| Violleta2022 a răspuns:

Dar in cele 3 saptamani de stat acasa, ce ai facut de nu ai invatat? Ai avut piciorul in ghips, nu ochii!
Pui mana si tocesti azi, ca maine sa fii capabil sa dai testul.
Suni un coleg care te poate ajuta la teme, sau rogi pe mama si tata sa te ajute.

| sierra1 a răspuns:

Mai bine ia legătura cu colegii, primeși și un caiet și ai de unde invăța

| LPCTSTR a răspuns:

Este extrem de ușor, până și din manual vei înțelege, voință să ai.

| Vvistula a răspuns:

Cauta sa ti explice un coleg care a insteles lectiile sau cineva care se pricepe la Chimie.

| FanOfPostMalone explică (pentru Vvistula):

Am cautat dar nici colegii mei n au inteles deoarece facem cu o profesoara bătrâna si nu explica decat odata iar daca ii ceri sa mai explice spune ca se plictisești explicând. pe net nu prea gasesc.

| Vvistula a răspuns:

Pana la urma cum a fost testul la chimie?

| FanOfPostMalone explică (pentru Vvistula):

Ușurel sincer

| Vvistula a răspuns (pentru Vvistula):

Hai ca ai scapat

| valen71n a răspuns:

Atomul care nu are o structură stabilă de dublet sau de octet își poate realiza această structură cedând sau acceptând electroni.
Atomii elementelor din grupele 1, 2 și 3 cedează 1, 2 sau 3 electroni.
Atomii elementelor din grupele 5, 6 și 7 acceptă 3, 2 sau 1 electron.
Atomii care prezintă sarcină electrică se numesc ioni.
Procesul de cedare sau acceptare de electroni pentru formarea configurației stabile se numește ionizare.
Clasificarea ionilor :
Pozitivi - ei sunt rezultați prin cedare de electroni și Z trebuie să fie mai mare decât numărul electronilor.
Negativi - ei sunt rezultați prin acceptare de electroni și Z trebuie să fie mai mic decât numărul electronilor.
Valența elementelor ai căror atomi se transformă ușor în ioni se numește electrovalență și este egală cu numărul electronilor cedați sau acceptați.

| GeorgeTheMaster a răspuns:

Un atom este cea mai mică unitate constitutivă a materiei comune care are proprietățile unui element chimic. Orice solid, lichid, gaz și plasmă este compus din atomi neutri sau ionizați. Atomii sunt foarte mici; dimensiuni tipice sunt în jur de 100 pm (a zecea miliardime dintr-un metru). Atomii nu au limite bine definite, și există diferite moduri de a defini dimensiunea, care dau fiecare valori diferite, dar apropiate ca valoare.

Masa de la 1.67×10−27 la 4.52×10−25 kg
Sarcina electrică zero (neutru) sau diferită de zero pentru ioni
Diametru de la 62 pm (He) la 520 pm (Cs)
Componente Electroni și un nucleu compact format din protoni și neutroni

Un înveliș electronic, sau un nivel energetic principal, reprezintă acea parte a atomului în care electronii orbitează în jurul nucleului atomic. Cel mai apropiat nivel de nucleu este „stratul 1" (denumit și „stratul K"), urmat de „stratul 2" (sau „stratul L"), apoi „stratul 3" (sau „stratul M"), șamd. Numărul fiecărui strat din învelișul electronic corespunde unui anumit număr cuantic principal (n = 1, 2, 3, 4... ) și ele sunt notate alfabetic, începând de la litera K (K, L, M, …).

| FanOfPostMalone explică:

Asa si asa. iau pe undeva la 6, 50.