| switylove a întrebat:

Buna TPU.Nu este tema, dar cum ati comenta voi o poezie? In cuvintele voastre nu de pe net, adica ce scriti?

2 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Vrei sa spui:"ce scrieti?"Pai,daca vrem sa redactam un comentariu original si usor totodata nu avem altceva de facut decat sa citim cu atentie poezia si sa asternem pe hartie sentimentele pe care le trezeste in sufletul nostru,impresiiile pe care fiecare figura de stil folosita,inspirata sau mai putin inspirata,le lasa in mintea noastra. Daca scrii despre o poezie propriile tale impresii e mai important decat daca ai adopta, invatand pe dinafara comentariile altcuiva.O singura propozitie absolut personala e mai valoroasa decat zece ale altuia, pentru ca presupune un efort de elaborare creativ. Merita sa incerci.

| RzzV a răspuns:

In primul rand ai spune din ce epoca face parte, din ce curent face parte. Dupa aceea ai spune niste motive si tema acelei poezii. Dupa aceea ai spune ce reprezinta unele figuri de stil( vei da exemple) de asemenea vei da exemple de imagni vizuale, auditive si olfactiv.De asemenea vei scrie si ce crezi tu ca transmite eul liric prin aceasta poezie.Iar la final vei scrie despre semnificatia titlului.