| LidiutZza75 a întrebat:

nu radeti de mine dar ma simt foarte prost, luna asta am simularile la romana si matematica (cls. a-8 a) si nu stiu nimic nici la romana, nici la mate. Adica pur si simpu nu stiu ce sa fac...da stiu, ar trebui sa pun mana sa invat, si asta am sa fac. Semestrul trecut nu ma interesa asa de mult de scoala..ca sa zic asa, este la mine in oras un liceu " UCECOM Spiru Haret" care, am inteles ca dupa ce termini liceul, avand un profil de coafor stilist. asta imi doream de cand eram mica ( sa devin hairstilist) si chiar ma pasioneaza destul de mult, deci ma gandeam ca o sa fac acel liceu si nu o sa trebuiasca sa invat mult, insa m- am gandit si ma gandesc ca fara studii superioare nu ajungi nimic in viata...deci ma gandesc sa ma pun calumea pe invatat, doar ca am foarte mult de recuperat si imi este foarte frica. va rog ajutati-ma cu niste sfaturi si scuze daca nu am scris corect.

Răspuns Câştigător
| HungaRo a răspuns:

Sti ca o sa crezi ca sunt nebun, dar incearca. Universul vrea tot ce-i mai bun pentru tine ( st vorba aia: Suntem ceea ce gandim ) Cand ti se intampla ceva rau sau foarte rau, entuziasmeazate, fi fericita, asculta muzica preferata etc. pentru ca Universul face sa ti se intample ceva rau ca apoi sa te duca pe o cale si mai buna, asa ca nu te intrista si nu mai spune : de ce mie? ce am facut sa merit asta? daca te mai duci si mai iti spui durerea si la altii tot ce facit tu e sa ii spui Universului ca ai anulat comanda facuta de tine. Trebuie sa ai incredre in tine. Si gandeste la nivel constient si subconstient. adoca sa spui la nivel constient ca tu poti s-o faci dar la nivel subconstient ca o sa iei 4! Intelegi? doar gandeste limpede si bucurate de viata. cate putin cate putin asa inveti happy

4 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Gata cu regretul, gata cu tristețea! N-ai învățat într-un semestru și crezi că poți recupera acum? Ei bine, da, poți. Dar ai nevoie de multă determinare pentru a face asta!
Încearcă să înveți mai mult, aceasta ar trebui să fie motivația ta: viitorul.
Dacă vrei să devii hair stylist, e ok, dar și pentru asta trebuie să înveți.

| neutrino a răspuns:

De la acel liceu nu obtii decat o amarata de diploma de frizer. Pana la " hairstilist" mai ai multa paine de mancat, iar fara ceva carte, nu o sa reusesti.

| denna_6865 a răspuns:

Alte sfaturi in afara de: pune mana si invta, niciodata nu e prea tarziu'' nu cred ca mai primesti. poate nu cu aceleasi cuvinte ca ale mele dar sigur cu acelasi inteles.
S stii ca si pentru coafor stilist iti trebuie cunostinte.iti trebuie carte..iti trebuie biologie despre scalp, despre par.trebuie sa stii ca nu toate tipurile de par au aceeasi ''consistenta'' daca pot sa spun asa. etc..in fine. invata ca nu pierzi nimic, o sa ai de castigat, o sa inveti lucruri care mai tarziu te vor ajuta. bafta

| quantshop a răspuns:

Pai cred ca cea mai buna solutie ar fi sa te apuci de invatat.
Si poate te ajuta lectiile video de pe http://www.youtube.com/user/RezolvariMatematica