| Louisa28 a întrebat:

Buna TPU!
Nu stiu cum alte familii se inteleg atat de bine, insa noi suntem atat de separati, precum niste straini. Luna viitoare vor sa vina toate rudele la mine, in contextul in care, atunci cand am vorbit de facultate si de planurile pentru anul viitor, respectivii mi-au spus ca ei nu primesc pe altii in casa. Am niste rude care sunt invatate doar sa primeasca, nici nu vreau sa stau pe capul lor in Bucuresti, ci doar sa stau cateva zile pana se termina admiterea. Daca a fost instare o matusa de-a mea sa nu vrea sa il ajute pe fiul fratelui ei, cu cateva zile de cazare, cand va merge la examenul de admitere luna viitoare.
Efectiv sunt geloasa pe relatiile pe care le au altii cu familia, pe cat de bine se inteleg. Eu, in loc sa petrc timp de calitate cu rudele, ajung sa fiu banca de haine, bani si favoruri. Ajung sa imi fie groaza de vizitele enervante: laude interminabile, fiecare se faleste cu copiii pe care i-au inscaunat pe posturi cu bani, plini de ifose si de fumuri. Incerc sa îi evit pe cat posibil, sa nu intru intr-o polemica in care nu ma scot din "taranca", asa cum le place sa spuna, ca "taranii nu stiu nimic, taranii nu sunt in stare sa mearga la scoala, taranii trebuie sa stie unde le e locul, ca sunt inferiori". Efectiv simt ca innebunesc cand aud de vizitele anumitor persoane, copii egocentrici si plini de aere, care nu dau doi bani pe bunica lor, matusa mea, care sta cu mine in casa, pe care o considera un portofel umblator, la care vin ca sa plece cu buzunarele pline.
Intrebarea mea este: cum sa reusesc sa ma calmez, sa nu ma mai stresez cand vine vorba de vizitele lor? Vara asta am o gramada de treburi si nu ma mai pot gandi si la rudele mele enervante, ca sa imi mananc zilele cu ei. Noi nu putem pleca nicaieri de acasa, intrucat, daca nu ne gasesc si le spunem sa nu vina, ca avem treburi personale sau altceva, spun ca este casa bunicii, si ca si ei au tot dreptul din lume sa vina sa stea, tinad cont de faptul ca pe bunica nu au avut ochi sa o vada inainte de a muri.

18 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

NU II MAI PRIMI, in mm lor de jeguri! Sa obtina decizie judecatoreasca care sa le dea voie sa vina sa va frece la cap. Vindeti casa eventual, dati-le parte din bani, si dati-i draq! O viata avem, si pe asta sa o irosim pe oameni de nimic, fie ei rude sau nu? sad

| Louisa28 explică (pentru GabiDumitrescu):

Le-am dat partea din bani, in fata notarului, cand ei au fost de acord sa faca vanzare-cumparare, nu mostenire sau cedare. Nici nu stiu de unde au tupeul asta sa vina cu toate cuvintele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Louisa28):

A, perfect, deci in cazul asta NU LE SINTETI DATORI CU ABSOLUT NIMIC. Nu vad de ce va faceti probleme. Bai, avem de lucru. Gasiti ceva lucrari agricole si spuneti-le daca vin pe la voi sa isi ia haine de panarama, ca abia asteptati sa vina cineva care sa va ajute la. Scapati de ei, garantat!

| Louisa28 explică (pentru GabiDumitrescu):

☺☺? As vre eu! Daca ai mei mai au ceva de facut, rudele se urca in varful patului, spun " suntem aici ca sa ne relaxam, nu ca sa muncim". Am incercat eu asta, insa sper sa îi fac sa renunte sa mai vina la noi. Am incercat sa fiu ostila, dar se pare ca imi fac tot in ciuda. O sa gasesc eu o cale.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Louisa28):

Pai vorbeste cu ai tai, sa lase putorile deoparte. P.S. Cu ce se ocupa rudele alea? Pensionari sau bugetari, aproape ca as paria...

| Louisa28 explică (pentru GabiDumitrescu):

Sunt bugetari, dar printre ei sunt si pensionari, fara nici macar o treaba de facut,, le vine ideea sa mai vina pe capul altora, ca s-au plictisit acasa, dar altii lucreaza pentru mici intreprinderi private,- de exemplu, o matusa lucreaza la un cabinet veterinar, unde sunt putini angajati, si isi iau libe cu totii in acelasi timp( pot face asta?), din cate mi-a spus- si, din cate am inteles, atunci cand isi ia liber angajatorul, isi iau si ei. Sunt satula sa îi vad de atat de multe ori, nici nu apuc sa ma asez bine in camera mea, ca vine o alta sarbatoare si ma trezesc, cu ei la usa.
Multumesc pentru sfaturi! Trebuie sa scap eu cumva si de ei!

| wildthing a răspuns:

Solutia este sa le spuneti sa nu mai vina. Cum adica "este casa bunicii si au tot dreptul din lume sa vina sa stea"? Voi nu sunteti proprietari pe casa respectiva? Daca ei spun asta doar la nivel de santaj emotional, fara sa aiba vreo baza legala, puteti sa le spuneti sa se duca dre*cu' cu textele lor de doi bani si sa nu-i mai primiti.

| Louisa28 explică (pentru wildthing):

Este casa noastra, legal, cand a murit bunica, parintii mei au facut succesiunea, au platit toate taxele necesare, si, pe deasupra, au dat fratilor si surorilor tatalui meu bani pentru partile lor. Ai mei nu au vrut sa renunte la casa si sa isi cumpere in alta parte, intrucat au renovat toate camerele, baia si bucataria. O fac pe fond emotional, si asta este cel mai dureros. Am incercat sa nu îi mai primim, insa matusa mea- o ruda mai in varsta, care sta cu noi in casa intrucat statea cu chirie in Bucuresti, iar cand a iesit la pensie, nu si-a mai permis sa stea acolo- spune ca suntem rude si sangele apa nu se face, desi observa toate ucrurile meschine pe care le fac ceilalti, santajul emotional si toate lucrurile inumane si care nu sunt etice. Unui strain, eu nu as fi capabila sa îi distrug sufletul cu santajul asta.

| wildthing a răspuns (pentru Louisa28):

Matusa ta ar trebui sa invete sa taca din gura daca e tolerata la altcineva in casa. Nu are ea dreptul sa decida ca faceti voi. Cand mai vine cu texte gen "sangele apa nu se face", nu ca ati fi obligati sa-i dati socoteala, dar ii puteti spune ca trebuie sa functioneze in ambele sensuri. Daca ei sunt jigodii, sangele se poate face apa imediat. Ce-i mizeria asta cu bagaciosii astia? happy Am senzatia ca citesc "Enigma Otiliei"! Spuneti-le clar sa nu mai vina si terminati cu ei! happy

| Louisa28 explică (pentru wildthing):

Mi-ai facut ziua mai buna! Ce analogie, "Enigma Otiliei"☺
O sa le spun eu, intrucat eu îi suport cel mai mult, deoarece nu mai am dreptul la camera mea, eu ma mut la inghesuiala, in timp ce ei pun monopol pe spatiul meu personal. Se baga pana si in sufletul meu cu toate intrigile emotionale, cu tot santajul lor si fumurile.
Multumesc!

| wildthing a răspuns (pentru Louisa28):

Cu mare placere! happy

| Vântulalb a răspuns:

Daca a fost casa bunicii, inseamna ca si ei tot de acolo se trag si in concluzie sunt... niste tarani!
Ce mizerii de oameni. Dati-le cu actele peste nas, ca si-au primit banii si e casa VOASTRA!

| Louisa28 explică (pentru Vântulalb):

Multumesc mult! Da, se trag de la tara, insa nu vor sa recunoasca acest lucru. O sa îi infrunt ata viitoare, chit ca o sa ma vada mai rau decat sunt deja.

| Mopmop a răspuns:

Felicitari pentru faza cu "Enigma Otiliei!happy
Revenind, ma gandesc ca ai 3 variante: "Martorii lui Yehova" "LGBTQ" sau pur si simplu ii ignori.
Umpli camera ta de pliante si reviste de la Martori si pe un ton serios prima data cand vin incepi sa ii bati la cap sa se alature cultului.
Varianta 2 e sa ii anunti ca esti putin lesbiana.
Asa incat nu iti ramane decat varianta 3!
Bafta iti doresc!

| Design2021 a răspuns:

Cunosc cazuri de genul tau, din pacate nu esti singurul care trece prin astfel de situatii.

Faptul ca voi sunteti buni la suflet si nu ziceti nimic, lor le da curaj si nesimtire.

Pana voi nu aveti tupeu sa deschideti gura ei o sa ramana tupeisti si nesimtiti.

Mai bine o cearta cu tupeu acum, pana nu pune stapanire si pe casa, daca nu deja pe la ei pe acasa se lauda ca au casa la tara!

| Louisa28 explică (pentru Design2021):

Da, asa fac deja. Am auzit-o pe verisoara mea vorbindcu o prietena de-a ei si spunea cand de bine e sa stea la tara, n-are nici o grijă, sta pe banii altora și pe nervii lor. O sa incerc sa fac tot posibilul sa se termine odată.

| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Hei. Îmi pare rău că treci prin astasad
Înafară de micile ciondăneli pe care le-am avut cu verișoarele mele(mai degrabă copilării, noi înțelegându-ne foarte bine) pot spune că mă înțeleg cu toate rudele de gradul intai.
Stai liniștită, nu în toate familiile e totul roz.
Uite, gândește că se poate mai rău. Să locuiești foarte aproape de ei, sau chiar in casă cu ei.
Cât despre vizite...Din ce ai spus tu se pare că nici aceste rude nu te suportă pe tine și mama ta. Mi se pare oribil ce fac, mergi în casă la niște oameni pe care nu-i suporți și începi să jignești. Și te crezi superior că stai la București față de cei care stau la țară.
"spun ca este casa bunicii, si ca si ei au tot dreptul din lume sa vina sa stea"
Cu ce drept? E pe numele lor casa? Au contribuit cu ceva la acea casă? Incearca să vorbești cu mama/tatăl tău ca să explice că nu au acest drept să vină cand vor că vezi Doamne e casa bunicii.
Repet, îmi pare rău că treci prin asta și succes la admiterecrying(

| Louisa28 explică (pentru laviniaaaaaaaaa):

Multumesc de incuarajari! Mai am un an si voi pleca la facultate. Nu e casa lor. Parintii mei au facut succesiunea, au facut un act de vanzare cumparare si le-au dat toti banii, valoarea integrala a locuintei. Au renovat-o, si acum normal ca e greu sa pleci dintr-un loc pe care il numesti "acasa", in care ai investit bani si sentimente, de care te-ai atasat. Inainte sa moara bunica, ei nici nu treceau pragul, cand ea era in viata, acum, vin numai vara de vreo sase ori, plus de Paste, de Craciun, si la alte sarbatori, stau cate doua saptamani, daca au concediu, daca nu, stau cateva zile, in mini-vacante vin tot timpul. Nu avem cum sa plecam si noi macar o zi la mall, in mini-vacante, ca parca vad ca suna sa vina. Sunt satula pana peste cap de ei.