| Edyez a întrebat:

Bună TPU, nu știu dacă am ales categoria corecta in legătură cu " problema " mea. Sunt clasa a -8 a si in 19 și 21 iunie va urma să susțin testele la romana și matematică. Cat de cat mă descurc și învăț cat mai mult dar mă simt nepregătit mai ales când fac variante și văd că nu știu unele exerciții mă gândesc mereu : " daca ne da și mai greu la examen și nu o sa mă descurc " mai pe scurt sunt chiar speriat de aceste examene și nu m as speria daca nu m as gândi de acum la viitorul meu. Ok, vreau sa intru la un liceu din Sibiu nu cred că e necesar să dau nume și media de intrare e 8 ~. M-ar ajuta daca as intra la acel liceu deoarece pe orice profil e intensiv engleza și o sa mă ajute deoarece după ce gat liceul as vrea sa incerc sa ajung la o facultatea din S.U.A. Știu, e greu! Dar nu e imposibil și asta îmi doresc. Intrebarea mea este cam ce ați făcut voi la testările astea? cum v-ati pregătit? v-ati simtit pregătiți sau ați fost și voi speriați? Ce sfat îmi dați gen aveți o idee pe ce sa mă axez să învăț cel mai mult și cum eu am vrut sa mi scot pe o foaie mai multe lucruri și după să învăț iară la mate cam ce sa fac ok formulele le știu 80% și desenele dar mă încurc la exercițiile cu necunoscute unde practic trebuie sa ajung la o ecuatie, mulțumesc pentru timpul acordat.

3 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

La romana am facut argumentari pentru toate tipurile de opere, iar la mate am facut multe (sau cred ca mai toate) variantele la pregatire, ca exercitiile pe care nu le stiam sa mi le explice profa, toate astea de-a lungul anului, in rest sa ma testez, sa recapitulez si toate astea cu 2 zile inainte examenului si am luat 8.77. Nu trebuie sa fii speriat, nu e chiar asa de greu. Daca ai invatat si tot ce mai trebuie ai sa te descurci, mai ales ca media de intrare e 8.

| Iwannabesmart a răspuns:

Am facut multe variante.Multe exercitii.Ce nu am stiut, am cautat pe net.Succes!

| Detralex a răspuns:

Dacă tu te simți nepregatit ai putea sa rogi profesorul/profesoara ta de matematica sa-ti explice acele ecuatii, sa nu iti fie rusine, gandeste-te daca o sa ia curaj sa ii spui daca iti poate explica o sa treci examenul cu o nota buna, si o sa ajung unde vrei tu si mai incearca sa nu te stresezi, deoarece find stresat vei fi cu gandul ca tu trebuie sa dai examenul, iar definitiile/ecuatiile pe care le-ai invatat le vei uita, si mai ales in timpul examenului trebuie sa fii relaxat, asa eram si eu, stresat, dar m-am relaxat si am reusit sa iau examenul la mate cu 8, 76, sunt sigur daca eram stresat luam o nota mult mai mica cum ar fi 6-5.