| Nimeni91 a întrebat:

Buna TPU!
O sa dau bacul la istorie, sunt la filogie si am o problema. Proful de la clasa mea, din cate am vazut, nu preda toate aspectele de la unele capitole, dupa cum spune" va pregatesc pentru note cuprinse intre 6 si 7". Am facut un test din capitole predate si invatate si am ajuns la concluzia ca multe date nu se regasesc in caietul meu, nota mea pornind deja de la 6 intrucat nu detin multe notiuni. In manual am vazut ca nu am iar multe informatii si nici in cartea de sinteze pe care am cumparat-o. Intrebarea mea este: daca stiti un manual, o culegere care sa aiba toate informatiile? Stiu ca sunt multe date, stiu ca este paradoxal sa stii totul la perfectie, dar as vrea sa incerc sa am un 8 macar la bac. Imi este foarte teama. Daca stiti o culegere, un manual cu lectii care sa imi permita sa iau o nota mare, decenta, va raman recunoscatoare.
Daca sunt printre voi elevi care au luat note mari:cum ati invatat si de pe ce manual? Stiu multi elevi care au laut 10 si nu inteleg cum au invatat totul, fara sa omita nimic, pentru ca poate pica orice. In programa sunt titlurile de la lectii, dar nu specifica si ce date si evenimente trebuie invatate. Stiu ca poate e penibil pentru multi dintre voi sa mi se para greu la istorie, dar pentru mine e, totusi, o treapta de trecut.
Va multumesc!

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Am luat 9.15. Stiam de vreo doi. Am copiat din manual. Cu nesimtire, ca nici macar nu era manualul meu, eu ma dusesem cu mina in buzunar. Daca chiar ai atita timp si energie de risipit cu prostiile astea de la istorie, atunci iti recomand calduros Wikipedia - in engleza. Nici mai mult, nici mai putin. Daca vrei ceva misto despre al doilea razbel, in special, dar nu numai, zi-mi ce subiecte vrei sa aprofundezi si te rezolv de vreo citiva GB de reviste si carti de gen despre subiecte pentru care imbecilii de la Min. Educatiei ar trebui impuscati - Batalia de la Tg-Frumos dusa intre rusi si aliatii (inca, in acea primavara a lui 1944) romano-germani, care e studiata de atunci la orice academie militara de pe planeta asta care se respecta ca exemplu "ca la carte" de aparare elastica a unei forte motorizate/blindate e studiata la capitolul "diverse" ca multe alte evenimente-cheie.

| Nimeni91 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, voi invata, dar nu stiu exact ce. Asta e problema. Stiu ce e in programa, dar poate pica orice de acolo.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nimeni91):

Invata chestiile esentiale. Wikipedia e organizata foarte bine la majoritatea chestiilor istorice.

| Nimeni91 explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc! Am avut un test la istorie in care aveam o data istorica pe care eu nu o aveam predata la scoala la un anumit capitol. Acest eveniment nu era nici in manual, nici in cartea de sinteze pentru bac si nici in cea pentru admitere la politie( nu vreau la politie, dar mai invat din aceasta carte, intrucat are informatii suplimentare), si de aici vine tocmai si nedumerirea mea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nimeni91):

Nu o aveai predata sau nu aparea deloc in carte?

| Nimeni91 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nici nu o aveam predata, nici nu aparea in cartile pe care le am eu, dar intr-un test am gasit cerinte referitoare la aceasta.