| Monyyyyy a întrebat:

pentru bacul la BIO trebuie învățat cuvânt cu cuvânt? Eu dau 9-10 și nu pot retine chiar tot.Sunt abia la țesuturi și nu stiu tot perfect ce am învățat.Mai am vreme sa retin? Mai am 4 luni fără asta.Trebuie sa scriu amănunțit la bac?

2 răspunsuri:
| uchihasasuke09 a răspuns:

Deci nu fa greseala sa inveti cuvant cu cuvant.Denumirile trebuie sa le tocesti dar trebuie sa intelegi cum sunt compuse structurile si functiile.Trebuie sa intelegi procesele si sa scrii in mare parte cu cuvintele tale dar corect.Sunt unii termeni biologici pe care trebuie sa ii inveti.Da mai ai timp si nu poti retine tot dintr-o data mai uiti dar pana atunci o sa retii si nu te panica pentru ca stresul te distruge.Trebuie sa scrii ce iti spune indicatia nu chiar f amanuntit dar nici slab si putin.Nu incerca sa inveti chiar perfect, doar sa stii bine si invata logic si cu figurile(desenele biologice)in fata.Mult succes!

| Monyyyyy explică (pentru uchihasasuke09):

Dacă învăț de acum clasa a 10 a apuc pana la bac oare? Am învățat la mate mai mult. Sa pot lua nota mare și la BIO