Întrebare recomandată | AnyAnA99 a întrebat:

happy pentru cei care au facut liceul de arta, ce profil de liceu imi recomandati :arte plastice si decorative sau arhitectura si design? Avand in vedere ca eu as vrea sa urmez o facultate de arte, unde ar fi mai bine sa dau?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Poti face bani frumosi din ambele, numai creativa sa fi. Eu am absolvit arte plastice si decorative cu modului pedagogic, de a putea sa si predau in scoli. Pot sa spun ca castig foarte bine numai din arta. Am fost profesor timp de 6 ani in Romania, 2 ani si ceva am renuntat la invatamant si in timpul asta eram in afara tarii, am supravituit numai din pictura, grafica, vitraliii, bijuterii handmade, mozaic, acum am intrat iar ca profesor de pictura la o scoala privata in tara unde locuiesc (peste hotarele Rom). In acest timp, am facut cursuri de specializare de iconografie bizantina in tara mama Grecia, la Meteora unde te invata cap-coada despre tehnica si diferite trucuri de a picta o icoana.

| Copistu a răspuns (pentru MihaelaDart):

BUNĂ, daca merg la un liceu de arte (daca se poate ceva cu mai puțină matematica ) ce profil imi recomanzi, si la acel profil ce materii fac si pe ce se axează mai mult, si daca poti sa-mi spui ce pot sa fac mai departe (DE la liceul care mi l-ai zis) si gen ce meserii sunt. MULȚUMESC!

| MihaelaDart a răspuns (pentru Copistu):

Buna! Fă-ți propria întrebare pentru a fi ajutat https://www.tpu.ro/adauga-intrebare

7 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Mai de viitor este arhitectura si designul, mult mai banos decat artele plastice.

| AnyAnA99 explică:

Loorentzoo,Chiar daca m-as duce la un liceu de arte, asta nu ar insemna ca nu as mai invata happy. Doar ca as face mai mult desen.Si daca tot as vrea sa dau la o facultate de arte(nu la arhitectura, la ceva de pictura sau design), de ce sa ma duc la mate - info? Eu am medie de mate - info, chiar as putea sa intru la cele mai bune licee de la mine din oras, doar ca eu as vrea sa fac ceea ce imi place.

| AnyAnA99 explică:

Multumesc de raspuns, Μιχaελa happy

| loorentzoo a răspuns:

Ti as recomanda sa urmezi un liceu serios gen mate info si sa faci pregatire la desen in tot acest timp cu profesorii de la facultatea de unde vrei sa dai, sa nu ajungi si u ca cei de la mine din facultate de la licee de arhitectura care intreabau ce e sarpele ala ( adica semnul de la integrala ) sincer rade toata lumea de tine care are ceva in cap ca habar nu ai ce e aia o functie sincer

| stefaniacioca666 a răspuns (pentru loorentzoo):

Bai frate, tu realizezi ca dintr-un liceu de arte iesi cu meserie si te poti angaja direct? Stii cat de bine platit este un arhitect?