| d1vine a întrebat:

sapt. trecuta am lipsit de la scoala pentru ca am fost in spital,dar in fine.Iar colegii mei au facut la chimie "Ecuatii Chimice", iar eu nici nu am habarn ce au.Imi poate explica si mie cineva ce sunt, cum se efectueaza si niste exemple?
Funda

1 răspuns:
mlm
| mlm a răspuns:

Procesul chimic in urma caruia una sau mai multe substante chimice se transforma in alte substante cu proprietati noi, diferite de cele initiale se numeste reactie chimica.
O reactie chimica poate fi scrisa sub forma :
A + B= C

Substantele A si B se numesc reactanti, iar substanta C se numeste produs de reactie.

Care credeti ca ar putea fi definitia reactantilor? Dar al produsilor de reactie?

Substantele care intra in reactie se numesc reactanti iar substantele care rezulta din reactie se numesc produsi de reactie

Reactantii si produsii de reactie pot fi:

-substante simple: H2, O2

- substante compuse: CaCO3, NaOH

O reactie chimica poate avea ca si reactanti:

- doua substante simple: ( dati exemple de substante simple)

H2 + 1/2 O2 → H2O

C + O2 → CO2

- o substanta simpla si o substanta compusa ( dati exemple de substante simple, respectiv de substante compuse)

Zn + 2HCl → ZnCl2 + H2↑

- doua substante compuse:

NaOH + HCl→ NaCl + H2O

Substantele anorganice compuse se clasifica in:
- oxizi- care sunt compusi binari ai oxigenului cu alte elemente, metale sau nemetale., au formula generala E2On in care n reprezinta valenta elementului

Se denumesc astfel: prefixul 'oxid de' urmat de denumirea elementului, in cazul oxizilor nemetalici se va tine cont de numarul de atomi de oxigen din molecula prin adaugarea prefixului' mono, di, tri' in functie de numarul de atomi de carbon.Nr. crt

Formula chimica

Denumire

1

Na2O

Oxid de sodiu

2

MgO

Oxid de magneziu

3

CaO

Oxid de calciu

4

Al2O3

Oxid de aluminiu

5

CO

Monoxid de carbon

6

CO2

Dioxid de carbon

7



NO

Monoxid de azot

8

NO2

Dioxid de azot

9

SO2

Dioxid de sulf

10

SO3

Trioxid de sulf

- baze – sunt substante chimice care contin in molecula lor un atom de metal si una sau mai multe grupari hidroxid, egal cu valenta metalului

Au formula generala: M(OH)n

Se denumesc astfel: prefixul 'hidroxid de' urmat de denumirea metalului


Nr. crt.

Formula chimica

Denumire

1

NaOH

Hidroxid de sodiu

2

KOH

Hidroxid de potasiu

3

Ca(OH)2

Hidroxid de calciu

4

Mg(OH)2

Hidroxid de magneziu

5

Al(OH)3

Hidroxid de aluminiu


- acizi – substante compuse care cuprind in molecula lor unul sau mai multi atomi de hidrogen si un radical acid.

Au formula generala HnA in care n este valenta radicalului acid

Se denumesc astfel: prefixul ' acid' urmat de denumirea radicalului acid

Nr. crt

Formula chimica

Denumire

1

HNO3

Acid azotic

2

HCl

Acid clorhidric

3

H2SO4

Acid sulfuric

4

H3PO4

Acid fosforic


- saruri – substante compuse care contin in molecula un metal si un radical acid

Au formula generala MaXn in care a reprezinta valenta radicalului acid, iar n reprezinta valenta metalui.

Se denumesc astfel: numele radicalului acid urmat de denumirea metalului

Nr. crt

Formula

Denumire


NaNO3

Azotat de sodiu


CaCO3

Carbonat de calciu


CaSO4

Sulfat de calciu