| mariaflorentina1310 a întrebat:

Scriu acest mesaj deoarece imi este foarte frica la evaluarea națională. Stiu ca abia a inceput anul scolar, dar eu am palpitatii de acum...Eu am note destul de mari si la romana si la mate. Dar eu vreau sa intru la un liceu foarte bun si imi trebuie cel putin 9. 50As vrea sfaturi sau cel putin experienta voastră. Este adevarat acel zvon cum vă un an e usor, un an e greu? Astept păreri.Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori ceea ce este usor este de fapt greu si invers. Teama este doar un sticla sensibila o poti sparge instant, problema nu este teama ea nu exista in acest caz problema esti tu. In ziua examenului stai calm uneori un om prea meticulos greseste.

| GFIA a răspuns:

Eu cand am fost a 8 a am avut emotii in ziua examenului, in timp ce ai mei erau foarte agitati si stresati. Eu am incercat sa invat mai mult la mate si la romana iar la restul materiilor sa am note acceptabile. Daca o sa iei note bune in simulari, sa nu crezi ca atat o sa iei si in examene. incearca sa te mentii la acelasi nivel sau poate mai bine si o sa reusesti. Eu in simulari am luat 6, 50 la ambele iar in examene am luat 9happy. Nu te mai stresa si bucura te de ultimul an in generala!

| Cookiezzz a răspuns:

Păi, și eu tot în a opta sunt. Groaznic, ce să zic. Și nu e neapărat groaznic din cauza examenului...e mai mult din cauza părinților mei care pare că sunt paranoici că SIGUR voi lua patru și mă duc la toate pregătirile pisibile.

Oricum, nu aș vedea examenul acesta ca pe un examen de CARE ARÂRNĂ TOATĂ VIAȚA MEA ȘI DACA IAU ȘAPTE NU MAI POT FACE NIMIC, TOTUL S-A TERMINAT ȘI TREBUIE SĂ MĂ SINUCID. Nu, este doar un test. Nimic altceva. Până la urmă, nu putem să ne gândim decât că cei din clasa a doisprezecea dau bacalaureatul, care este mult mai greu.

Oricum, profesorii de pregătire spun că la simulare este mai greu decât la examenul în sine.

Iar mitul acela...cred că cei care fac examenele au auzit de chestia asta și încearcă să o combată, deci probabil că sunt aleatorii. Adică, luând-o logic, cam așa ar fi.

Iar dacă ai note mari la română și mate...sigur vei lua notă mare. Eu am luat un trei la mate anul trecut ( geometria asta... ) și nu îmi fac atâtea griji.

Deci, baftă la examene!