| CosminBoss22 a întrebat:

Maine am test la tehnologie si avem de invatat doar o pagina care e putin pentru ca alte dati am invatat si mai mult dar incerc de 3 ore sa invat tot recitesc si recitesc dar nu imi ramane in minte chiar daca e usoara si trebuie sa o invat cat mai repede, ce se intampla cu mine?

Răspuns Apreciat de Editori
| Ineys a răspuns:

Citeste-o si scrie pe alta foaie ce retii din ea. Citeste-o iar si scrie iar ce retii pana reusesti sa o scrii complet. Asta mi se pare cea mai buna metoda. Bine, mai intai de toate trebuie sa intelegi ce inveti acolo. Hai ca poti, eu am invatat 10 pagini azi in 2 ore.

Mai tarziu incearca sa scrii din nou ce ti-a ramas in minte. Tu profiti de memoria de scurta durata care iti da senzatia ca ai invatat lectia si ca e usoara, dar a doua zi deja ai uitat-o pentru ca nu asa invata creierul.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai o stare dinaia de agitație în care nu poți sa înveți nimic. Și mie mi se mai întâmplă. Încearcă sa te relaxezi puțin, cam 5-10 min. Pune-te în pat și închide ochii puțin sau stai liniștit pur și simplu. Poți sa bei și o cana cu apa, te revigorează. Si apoi vezi dacă ti-ai revenit.

| CosminBoss22 explică (pentru anonim_4396):

Faza e ca dupa ce am vazut ca nu pot retine nimic dupa ce am citit 2 ore am stat 1 ora si m-am uitat la serialul meu preferat si acum cand m-am apucat iar tot asa e

| anonim_4396 a răspuns (pentru CosminBoss22):

Pai serialul ăla mai mult te-a distras. Când te pui la învățat cel mai bine e sa lași deoparte tv-ul și televizorul inainte cu cel puțin 15-30min.

| bmerry a răspuns:

Ești obosit și nu te poți concentra. Nu știu cum funcționează la tine, dar eu rețin mult mai bine dimineața, când citesc lecția chiar și cu 30 min înainte de test.

| CosminBoss22 explică (pentru bmerry):

Nu stiu ce are telefonul dar nu ma lasa sa iti dau funda, e spart ecranul dar merge, nudh ce are?‍♀️

| bmerry a răspuns (pentru CosminBoss22):

Stai liniștit. Nu pun mare preț pe fundă, sunt aici doar sa ajut. P.s. Nici mie nu îmi merge sa dau funde.

| CosminBoss22 explică (pentru bmerry):

Imi mai poti raspunde la o intrebare pls?

| bmerry a răspuns (pentru CosminBoss22):

Da.

| CosminBoss22 explică (pentru bmerry):

Mie TPU mi-a scris ca am dinstinctie si ca o sa am job de weekend, adic ama plateste?

| bmerry a răspuns (pentru CosminBoss22):

Distincțiile pe TPU se referă la acele insigne pe care le primești in functie de contribuția pe site. In funcție de câte întrebări, câte răspunsuri dai, primești distincții. Dar nu înseamnă nimic propriu-zis, e mai mult simbolic.

| CosminBoss22 explică (pentru bmerry):

A ok, mersi