|

Buna TPU, se spune ca pentru a te descurca sa vorbesti in engleza nu trebuie sa cunoști toate timpurile predate in scoala, dar mai exact, pe care trebuie sa le stăpânești cel mai bine?

8 Raportează Evaluează
8 răspunsuri:
| a răspuns:

Present simple și past simple neapărat. Apoi aș mai zice și present continous și past perfect.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Eu nu stiu timpurile si vb engleză la nivel conversațional fara probleme

| a răspuns:

O limba se traieste nu se invata, cine te opreste sa citesti o carte, sa vezi cum se foloseste, prinzi din drum gramatica, banuiesc ca ai un vocabular cat de cat

| a răspuns:

Timpul prezent.

| a răspuns:

Pai treaba sta cam asa. Tu cum l-ai privii pe unu care nu stie timpurile in romana? Nu ti-ar trece asa prin gand un pic "Pfa, ce analfabet e asta".
Sa fim sinceri acum.
Trebuie sa cunosti toate timpurile daca vrei sa porti o discutie ampla si complexa cu cineva.
Acum nu stiu cat de mult conteaza asta... si in romana noi zicem "Peste 2 luni ma duc in vacanta" cand corect este "Peste 2 luni ma voi duce in vacanta"... sau chestii d-astea. Nu stiu cate persoane sunt atente la detaliile astea.

| a răspuns:

Sa inveti engleza dar si sa comunici poti sa vizionezi filme in engleza daca nu ai chef sa citesti sau un ghid te ajuta.

| a răspuns:

Timpul trecut. Participiile trebuie invatate pe de rost. Pentru mine asta a fost cel mai greu de invatat la scoala

| a răspuns:

Pe toate.