| anonim_4396 a întrebat:

Sper sa nu sune stupid sau ma rog, penibil...dar imi vine sa plang de nervi si stres cand ma gandesc la viitorul meu.
Ca sa o zic asa mai scurt, am trecut in clasa a 11 si sunt la stiinte sociale.Mi se potriveste,deoarece ma descurc bine cu romana,istoria,engleza mai ales, geografia si ma rog, stiinta socio-umana pe care o invatam in anul respectiv.
Faza e ca sunt extrem de axata la ce vreau sa dau mai departe.Nu vreau sa las pe ultima suta de metrii, si mi se pare normal.
Problema pe care o am e ...ca nu stiu ce sa ma fac.As vrea sa ma fac profesoara de engleza, deoarece engleza e singurul lucru la care ma pricep destul de bine dar in acelasi timp m-as face si traducator.Trebuie sa recunoastem ca nu sunt profesii cu salarii asa de stralucite la inceput,iar acesta este un alt factor cam stresant pentru mine.Dar ma gandesc ca daca voi munci mult si voi invata in facultate, probabil voi avea mai multe optiuni.
Unii oameni imi zic sa ma fac profesoara, iar altii traducator.Nu stiu ce sa fac si o zic asta din suflet.Ma trezesc in fiecare dimineata cu stresul asta, inca de la inceput de clasa a 10.
Voi ce parere aveti? Sunt unii dintre voi studenti la litere? Dupa ce sa ma orientez? M-am gandit sa plec din tara, dar sunt inca prea tanara sa decid asta pentru mine
Va multumesc pentru sprijin si atentie.

Răspuns Apreciat de Editori
| Basthet a răspuns:

Bună! Dacă cunoști limba engleză foarte bine poți fi profesoară și poți completa câștigurile cu meditații; poți fi traducătoare; poți însă să obții și un job bun la o companie privată care are nevoie de buni vorbitori de limba engleză. Depinde numai de tine. Succes!

5 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Ca profesor, esti prost platit si ai mult de munca, adica in primii 10 ani fara ajutor consistent din alta parte, nu o sa poti sa faci mare lucru cu viata ta. Ca traducator se plateste destul de bine, sau cum ai zis tu, poti sa pleci in afara sau poti, daca iti place, sa te faci stewardesa. Oricum pana la sfarsitul facultatii o sa ai timp sa te gandesti ce vrei sa devii.

| Justme1997 a răspuns:

Am terminat faculta de litere si tot nu stiu ce sa fac cu viata mea. Profa nu pot sa ma fac, nu stiu daca am ales bine facultatea

| XxKAMELIAxX a răspuns:

-profesoara-
Acum toti oamenii stiu engleza in ziua de azi, sau cel putin 75% din oameni.fa-te prof ca castigi si mai bine dupa parerea mea..eu vreau sa ma fac prof de mate/romana..inca ma gandesc =]]
Bafta in viata si succes anul viitor la bac!

| Crina141 a răspuns:

Buna, te inteleg, eu sunt clasa a 8a și simt același stres cu alegerea liceului la care vreau sa merg, și evaluarea națională. Sincer mă bucur că am dat de întrebarea ta pentru că nici eu nu vreau sa dau pe un profil de matematica si ma gândesc la filologie sau științe sociale ori nu știu, eu sunt din Bacau. Sincer daca as fi tu as alege facultatea de litere, dar depinde și de tine, nu de ce spun alții. Tu ce ai vrea sa faci, sa predai la o clasă sau sa traduci, ce îți place mai mult cum suna? Te-ai imaginat in postura aia? Eu sincer m-am gândit că o să îmi iau un an liber și nu o sa fac facultatea, apoi o să fac și facultatea ca să am timp sa ma gândesc mai bine la viitorul meu și să nu mă gândesc mai apoi la ceea ce cred că ar fi trebuit să fac. Încearcă să te fixezi mai mult pe bac și să nu te gândești la ce se va întâmpla după. Sauuuu încearcă să gândești doar in prezent și să trăiești momentul (deși știu că nici eu nu pot sa nu mă gândesc la ce o să mă fac eu in viitor cu viața mea). Eu zic să încerci să gândești mai mult în prezent pentru că nu știi ce se va întâmpla mâine, poate da o mașină peste tine (doame ferește) și nimic din ceea ce îți doreai nu s-a împlinit încă. Doamne ferește mă și pe mine.

| luxuriant a răspuns:

Metri*