| Labdjajqw9ow a întrebat:

Spuneti-mi niste carti interesante care sa nu ma plictiseasca.Profesoara ne-a spus sa citim 5 carti din literatura romana si 5 din literatura universala. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Din literatura universală poți să citeşti:
Pisicile Războinice de Erin Hunter
Neîmblânziții. Băiatul care vorbea cu corbii de Jacob Grey
Timmy Fiasco de Stephan Pastis
Blogul privat al lui Joe Cowley de Ben Davis
Robinson Crusoe de Daniel Defoe
Iar din literatura noastră :
Donna Alba de Gib Mihăiescu
Din lumea celor care nu cuvântă de Emil Gârleanu
O moarte care nu dovedeşte nimic de Anton Holban
Ion de Liviu Rebreanu
Tara indepărtată Pasărea şi umbra de Sorin Titel.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Este foarte probabil că ai încă sub 15 ani și eu îți recomand, în primul rînd, niște cărți care cultivă cu predilecție limba românească.
Această limbă care mi se pare cel mai de neprecupețit dar ce l-am căpătat de la mama noastră ( de aceea se și numește limba maternă și nu paternă), cultivată cu mare sfințenie de
înaintașii noștri și de unii mari scriitori ai neamului românesc.
Eminescu spune undeva : „...ce-au scris o limbă ca un fagure de miere".
În acest scurt al tău text nu prea ne dovedești că duci bună casă cu aceasta.
În patru locuri nu ai pus niște semne de exclamare.
Intră pe Google, tastează „ semnele de exclamare" și vezi acolo ce se spune despre regula folosirii lor.
În al doilea rînd: De ce folosești cifre atunci cînd în texte ai de
înscris numerale?
Corect este „cinci cărți" nu „5".
Vezi și o serie de titluri celebre :
„Cinci pâini" de Ion Creangă.
„Doi prieteni" de Valeri Nosov.
„Cei trei muschetari" și „ După douăzeci de ani" de Alexandre Dumas
„ Cinci săptămâni în balon" de Jules Verne.
„ A douăsprezecea noapte" de Wiliam Shakespeare.
„ Doi căpitani " de Veniamin Kaverin.
„ Douăsprezece scaune" de Ilf și Petrov
Toate aceste ultime șase titluri aparțin literaturii uni
versale și sunt... EXCELENTE.
Alte două titluri din literatura universală:
" Corbul" de Edgar Alan Poe
„ Dacă " de Rudyard Kipling.
Se merită cu prisosință a le citi.
În plus, peste acestea, două sunt cele mai frumoase pe care le-ai putea citi vreodată. Două veritabile capodopere ale literaturii universale.
Adică : Iliada „ și „ Odiseea " de Homer.
Din literatura română îți recomand cîteva dintre acelea care cultivă o limbă românească de excepție.
Tot ce au scris Creangă, I.L.Caragiale, George Coșbuc, Ion Minulescu, Rodica Ojog Brașoveanu, Eugen Barbu ( „ Groapa ",
„Unsprezece" și volumul „ Nuvele"), Ion Pribeagul, Miron Radu Paraschivescu, Mihail Sebastian, George Mihail Zamfirescu, Panait Istrati, Theodor Mazilu.
Citind toate aceste cărți îți vei îmbogăți cu mult bagajul de cunoștințe și vocabularul. Vei învăța foarte multe cuvinte noi, străine și mai ales românești.
Îți doresc lectură plăcută!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe aripile vantului - Margaret Mitchell
La rascruce de vanturi - Emily Bronte
Fratii Karamazov - Dostoievski
Crima si pedeapsa - Dostoievski
Razboi si pace - Lev Tolstoi

| Irinelos a răspuns:

Iti recomand seria Harry Potter sau Instrumente Mortale. Mi-au placut extrem de mult, nu le mai puteam lasa din mana

| FaraNumePls a răspuns (pentru Irinelos):

Și mie îmi plac seriile astea doua