| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Stăteam și mă gândeam și deodată îmi vine în minte asta " De cele mai multe ori am avut încredere în anumite persoane, încât am reușit s-o pierd până și în propria persoană". La mine suna bine în cap, dar când am scris-o pe ceva mi se părea că sună ciudat, mă refer la exprimare. Ce părere aveți?

11 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

"De multe ori am avut încredere in oameni, dar crezând in unii am ajuns sa nu mai am incredere in mine însumi."

| StrongHeart a răspuns:

Dupa "anumite persoane. " poti spune " astfel incat."
Si este destul de adevarat, cateodata increderea in ceilalti te poate pune intr-o postura in care nu iti doresti sa fii, de aceea e foarte bine sa fii foarte atent cu cine te anturezi.

| AlexAL275 explică (pentru StrongHeart):

Mă refer la faptul că am crezut așa de mult în unele persoane, încât după un anumit timp văzând că m-au dezamăgit am început să nu mai încredere nici în propria persoană. Nu știu de ce îmi sună ciudat, după virgulă parcă sună aiurea, poate mi se pare mie.

| Legion7X a răspuns:

Nu există sa încredere in prieteni sau în persoane cunoscute in termen scurt. Cu toate că unii rând, glumesc, si chiar sunt foarte populari în anumite circumstanțe, fiecare poartă o mască la momentul lui. In anumite cazuri, Cel mai duhos, uneori poate fi putin mai bun ca ceilanți. Dar doar puțin, nu te aștepta prea mult.

| AlexAL275 explică (pentru Legion7X):

Dacă ai să gândești așa o să fii mereu retras sau selectiv, îți spun din propria experiență. Ce ai scris tu mai sus, este fix felul în care gândesc. Cred că cu toții avem motivele noastre pentru care purtăm aceste măști, ne ascundem în spatele lor dintr-un oarecare motiv.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexAL275):

Eu nu sunt, si nu m-am ascuns niciodată, doar m-am ferit pentru că am fost mușcat.
Nu am fost niciodata omul care să împrăștii cuvinte, am avertizat pe X pe Y să rămână între noi. a fost integru întodeauna, de multe ori am fost deschis in sens bun, mi s-au strârnit revolte. Cred că am identificat tiparul de persoană, din greseli. Atenția stă in mici detalii, asemanatoare cu cele din trecut, numai să stai bine cu memoria la capitolul persoane. Uneori, Selectiv n-ai cum să fii trebuie, doar putin adaptabil cât să fie ok. Ce este prea mult strică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Pentru a suna mai bine această expresie, adaugă și "pe cea" aici : "până și pe cea în propria persoană".

Cum ți se pare noua variantă?

Problema este (în expresia ta originală ),
aceea a celor două cuvinte asemănătoare, respectiv "persoane, persoană", repetarea lor într-o proporție relativ scurtă, de aceea nu iese bine la exprimare, trebuie să adaugi sau modifici ceva...

| Sekim a răspuns:

Și care e scopul întrebării mai exact? Sa fie corect gramatical sau e un viitor citat pe Facebook, Instagram etc?

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Interesantă -_o

| liliana77any a răspuns:

Ar trebui sa te pui pe tine pe primul loc si sa faci o selectie a omenilor care te merita si care nu.

| AlexAL275 explică:

Din câte știu m-am referit strict la exprimare.