| Edyez a întrebat:

sunt a 9a si in examen am avut media 7, 80. Daca vreau sa ma transfer la un liceu practic mai slab, ultima medie de intrare a fost 7, 30, dar am doar media 7 pe semestru se poate? Sau nu ma ia din cauza ca i prea mica, la purtare am 10

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Conform prevederii art.152 din ROFUIP, transferul elevilor din clasa a 9-a este conditionat de media de admitere in liceu care trebuie sa fie cel putin egala cu media ultimului admis la specializarea la care solicita transferul. Vezi continutul articolului 152 in link-ul :https://www.edu.ro/sites/default/files/ROFUIP%20%20%20.pdf

| MihaiNicu23 a răspuns:

In primul rand conteaza daca la liceul respectiv mai au locuri si mai ales la profilul dorit de tine, media de intrare nu conteaza ea te-a ajutat sa intri la liceul la care esti acum.

| TimmyTim a răspuns:

În momentul asta nu mai contează media de la evaluarea națională de la sfârșitul clasei a 8 a.
Acum contează media ta în comparație cu mediile elevilor de la liceul/filiera/profilul/clasa unde vrei sa te duci.
Dacă în prezent exista în acea clasa, unde vrei sa ajungi, măcar o persoana cu media mai mica decât a ta poți sa te transferi fără nici o problema. Sau în cazul în care în acea clasa exista o persoana care a rămas corigent, respectiv cu media neincheiata pe primul semestru, vei intra acolo fără nici o problema.
Succes, bobocule!
Sper ca răspunsul meu te va ajuta în problema ta!