| dia456 a întrebat:

Sunt clasa a 12-a si m-am hotarat sa urmez facultatea de limbi straine, mai exact departamentul de limba si literatura straina, sectia japoneza engleza....problema este ca nu stiu japoneza la nivel de expert, dar din ceea ce am inteles de la cineva, pot da examen spre exemplu la engleza si la romana si daca am medie ma pot duce pe sectia dorita. Este adevarat sau trebuie sa ma reorientez?

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Da, se poate, asa fac toti, nu cred ca exista grupe cu avansati pe japoneza.
La facultate vei face engleza avansati [ inclusiv literatura engleza in primul an ] si japoneza de la 0.
E frumos la limbi straine big grin

| dia456 explică (pentru alina2k18):

Acum depinde si de facultate, nu? Spre exemplu siteul de la Babes Bolyai sunt mult mai expliciti fata de cel de la Bucuresti.

2 răspunsuri:
| jagliua a răspuns:

Cel mai bine cauți pe site-ul facultății care sunt cerințele.
Ceea ce o să spun acum e intuiție și experiență personală.
1. Mediile de admitere sunt mari
2. Nu trebuie să fii expert
3. Dacă te poți organiza cu timpul și ești deja la un nivel decent în ceea ce privește limba japoneză, poți să îți îmbunătățești abilitatea făcând meditații cu un profesor, sau dacă ești autodidactă, poți învăța singură ca să ajungi la un nivel mai bun.
4. Uite o resursă utilă.
https://www.youtube.com/watch?v=J_EQDtpYSNM
5. Fiind facultate de limbi străine, mă îndoiesc că există examen la limba română pentru departamentul de japoneză/engleză.
6. Mă gândesc că a sugerat să intri la alt departament, ce include româna, cum ar fi română/engleză și
Apoi să te transferi la janponeză/engleză. Aici nu știu cum funcționează lucrurile.
Cam atât.