| Cccc6743 a întrebat:

Sunt clasa a 8 a si dupa cum foarte bine stiti si voi,imi bate un examen la usa. Sa va spun mai intai cate ceva despre mine. In toti acesti ani de scoala, mereu mi-a placut romana mai mult decat celelalte materii, intrucat la matematica m-am descurcat putin mai greu. Este de asemena si aceasta o materie frumoasa doar ca eu ma simt mai atrasa de limba romana. Si, dupa examene va trai sa aleg liceul pe care vreau sa-l urmez mai departe...si aici intervine adevărata problema: nu stiu ce profil sa aleg. Meditatoarea mea imi recomanda profil economic la Virgil Madgearu (din Bucuresti) iar mie nu-mi displace aceasta idee pentru ca ma gandesc ca pe viitor as avea mai multe oportunități. Dar sincer, imi e frica de ce ma așteaptă acolo...am doua ore de chimie pe saptamana si doua de fizica iar eu la aceste materii nu prea ma descurc dar in schimb mi-as dori sa merg pe acest profil. Totodata, cel mai usor simt ca mi-ar fi la stiinte sociale deoarece acolo se predau fix materiile pe care le pot invata cel mai bine dar imi e frica de consecinte dupa terminarea acestui liceu. La modul ca nu voi avea atat de multe optiuni la facultate. Tin sa mentionez ca mi-ar placea sa urmez o cariera in drept dar nu este ceva bătut in cuie. Parintii mei ma sustin in toate alegerile iar eu am medii generale de peste 9, 30 in acesti ani de scoala pana in momentul de fata. De discutat am discutat cu parintii mei si acestia au încercat sa ma indrume catre un profil economic, dar din nou, tine doar de mine. Am ales sa va cer ajutorul pentru ca eu sunt foarte derutata si ma gândesc ca ar fi constructive si niște pareri din afara. Multumesc ca ati citit pana aici.

Răspuns Apreciat de Editori
| Cameliapantiru a răspuns:

Bună!
Nu te cunosc personal, nu îți știu capacitățile intelectuale, înclinațiile, abilitățile, nivelul actual la diferite materii etc, dar îți pot oferi un sfat general, pe care-l ofer, de fiecare dată, și elevilor mei: cel mai bun profil de liceu nu e cel pe care ți-l recomandă părinții sau profii, nu e cel la care merge cel mai bun prieten sau pe care l-a absolvit sora mai mare, nu e cel care e cel mai cool, nu e cel care îți oferă, aparent, cele mai multe oportunități, ci acel profil la care simți că faci față cel mai bine, cel care include un număr mare de ore al materiilor care te pasionează, cel unde simți că poți fi un foarte bun elev. Valabil și la facultate. În orice domeniu, dacă ești, să zicem, în top 10 oameni din meseria/profesia ta, vei găsi un job ok, cât de cât bine plătit, dar mai ales un job care-ti va aduce mari satisfacții profesionale. Dacă faci o școală/o facultate care e la modă, dar la care tu treci cu greutate și care nu-ți place deloc, vei fi doar unul dintre acei mulți absolvenți ai acelei școli/facultăți, îți vei cunoaște foarte superficial domeniul și, în consecință, îți va fi mult mai greu să găsești de lucru și chiar când/dacă vei găsi, satisfacția muncii tale va tinde spre zero.
Alege ce ți se potrivește ție, asta e cel mai important.
Succes la Evaluarea Națională!

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Mai ai timp să te gândești pe ce profil vrei să mergi.

| FaraNume1245 a răspuns:

Să-ți bazezi alegerea liceului și profilul pe "oportunitățile" de facultăți e o prostie. În special pentru că pe nicio facultate nu o interesează ce profil ai terminat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti nehotarata si ai nevoie de un sfat.
Poate de sfatul acesta depinde tot viitorul tau.
De aceasta decizie poate depinde chiar reusita ta in viata.
Mai fata, asculta ce iti spun.
Mergi pe profil economic.
Iti va da o independenta financiara pe viitor.
Si nu vei duce lipsuri.
Te vei casatori cu cine vrei tu.
Si copii vei turna cati vei vrea.