| Justmeale2345 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a și vreau să dau la Colegiul Național Ioan Meșotă din Brașov, pe profilul filologie. Acum întrebarea mea este care este diferența dintre bilingv engleză și intensiv engleză și dacă la acest liceu se poate face intensiv engleza la filologie. Aceeași întrebare o am și în cazul Colegiului Național Unirea. Vă mulțumesc din avans!

Răspuns Câştigător
| deeeaqq a răspuns:

La intensiv engleză vei avea 3 ore de engleză, în schimb la bilingv vei avea 5 ore de engleză.
La niciunul din cele două nu este profil de filologie intensiv engleză, ci doar clase de filologie bilingv.

| Justmeale2345 explică (pentru deeeaqq):

Si la bilingv cate ore de franceza se fac

| deeeaqq a răspuns (pentru Justmeale2345):

Două ore de franceză.
Singura diferență dintre cele două profile ar mai fi că la bilingv engleză vei face în a 9a Geografia Angliei, în a 10a Istoria Angliei și C.C.A în cls a 11a și a 12a

| Justmeale2345 explică (pentru deeeaqq):

Mersi mult!