| EdiMihai40 a întrebat:

Sunt clasa a 9-a si vreau sa intreb de transfer la alta scoala si la alt profil. Am vrut sa intru la un profil de filologie dar anul acesta mediile au crescut, media ultimului admis anul acesta la profilul dorit fiind cu 0.01 mai mare decat media mea iar eu am fost repartizat la alt liceu tehnologic la un profil de turism si alimentatie. M-am informat si va trebui sa stau un an unde am fost repartizat pentru a ma transfera la scoala unde am vrut la filologie. Stiti cumva la ce materii va trebui sa dau diferenta? Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| CatalinB11 a răspuns:

Elevii au dreptul să se transfere de la o unitate de învățământ la alta, de la o filieră la alta, de la un profil la altul, de la o specializare la alta, de la o formă de învățământ la alta, în conformitate cu prevederile prezentului regulament și ale regulamentului de ordine interioară al unității de învățământ de la și la care se face transferul. Aprobările pentru transfer se dau de consiliul/consiliile de administrație al/ale unității/unităților de învățământ, după caz. Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de înscriere la liceu este cel puțin egală cu media ultimului intrat la specializarea la care solicită transferul. Mai pe scurt, de poti transfera dupa primul semestru. Iar pentru diferente, va trebui sa intrebi secretariatul liceului respectiv deoarece difera de la liceu la altul. Am atasat un link cu informatiile complete. Mult succes la invatat!
https://lege5.ro/......regulament